Zbudują dworzec w Kornelinie

Fot.: PKP S.A.
Reklamy

Nowoczesny parterowy budynek z ekologicznymi rozwiązaniami – taki będzie przyszły dworzec w Kornelinie. Obiekt, który powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, ma być gotowy do końca tego roku. Wykonawca wszedł już na plac budowy.

W Kornelinie, w środę 5 maja, odbyła się konferencja prasowa w związku z budową dworca na tym przystanku kolejowym W spotkaniu wzięli udział między innymi Maciej Małecki – wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ireneusz Maślany – wiceprezes PKP SA, Andrzej Bittel – wiceminister infrastruktury oraz Waldemar Buda – wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla podróżnych korzystających ze stacji w Kornelinie. Rusza budowa nowoczesnego dworca, który powstanie do końca tego roku. Przedsięwzięcie to powstanie w ramach autorskiego projektu prowadzonego przez spółkę PKP „Innowacyjne Dworce Systemowe” – powiedział podczas spotkania Maciej Małecki, wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Totalna metamorfoza

W pierwszej kolejności firma przystąpi do wymiany części gruntu i wykonania nasypu, tak, aby przyszły dworzec znajdował się na wysokości peronu. Następnie rozpocznie się budowa nowego, większego obiektu. Po zakończeniu inwestycji podróżni będą mogli korzystać z komfortowej, ogrzewanej i klimatyzowanej przeszklonej poczekalni. W budynku pojawią się także pomieszczenie z przeznaczeniem na kasę biletową oraz toalety. Na ścianach zamontowane zostaną tablice elektroniczne informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów.

Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu pojawią się ścieżki prowadzące i mapy dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących. Do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się dostosowane będą też toalety. Na zewnątrz zamontowane zostaną pochylnie, które ułatwią komunikację z poziomu parkingu na peron oraz do budynku dworca.

 – Budowa nowoczesnego dworca systemowego w miejsce przystanku w Kornelinie, to kolejny krok w kierunku tworzenia kolei bezpiecznej, punktualnej i przewidywalnej. Konsekwentnie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym na Mazowszu. Działania te możliwe są dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku prawie 2 miliardy złotych na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury,

Troska o podróżnych

Przebudowa dworców, jak i budowa nowych, w tym tego w Kornelinie nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia, dzięki któremu, jak stwierdził Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej – transport kolejowy w Polsce dynamicznie się rozwija. Pojawia się coraz więcej dworców przyjaznych dla podróżnych. A Kornelin to kolejny przykład dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Innowacyjne Dworce Systemowe realizowane przez PKP S.A., to nowoczesne, powtarzalne budynki, przyjazne podróżnym i wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań obniżających koszty utrzymania tych obiektów z troską o środowisko. Jednak główną zmianą, dostrzegalną w przypadku tego obiektu, będzie większy komfort podróżnych, który zapewnią m.in. udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności czy nowoczesny system informacji pasażerskiej. Kornelin koło Sochaczewa to kolejna inwestycja PKP S.A. realizowana w tej formule na terenie województwa mazowieckiego – stwierdził z kolei Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Znaczną metamorfozę przejdzie też otoczenie dworca. Poza wyrównaniem terenu, zaplanowano również zagospodarowanie w postaci zieleni i montaż elementów małej architektury. W pobliżu dworca pojawi się parking z 17 miejscami postojowymi, a po obu stronach budynku zamontowane zostaną stojaki rowerowe na 26 jednośladów wraz z rowerową stacją naprawczą.

Planowany termin finalizacji robót budowlanych, to koniec tego roku. Inwestycja prowadzona jest w formule projektuj i buduj. Koszt całego zadania wyniesie 5,1 mln zł brutto. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PKP/Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz