Zamknęli most na Bzurze

Fot.: Janusz Szostak
Reklamy

Rozpoczęły się prace związane z remontem mostu na Bzurze w ciągu ulicy Mostowej w Chodakowie. Dla kierowców oznacza to konieczność korzystania z objazdów ulicą Gawłowską. Lepiej mają piesi oraz rowerzyści, którzy Bzurę mogą pokonywać wybudowaną specjalnie dla nich kładką.

W poniedziałek, 24 maja, most na rzece Bzurze – zlokalizowany w ciągu ulicy Mostowej w Chodakowie – został zamknięty zarówno dla ruchu kołowego, jak i pieszego. Tym samym rozpoczęła się oczekiwania od kilkunastu lat przebudowa jednej z głównych chodakowskich przepraw. Łączącej tę dzielnicę Sochaczewa z gminami Sochaczew oraz Młodzieszyn. Rozpoczęcie remontu, który potrwa do końca października, oznacza, że cały ruch kołowy, który do tej pory odbywał się mostem przez Bzurę z Żukowa, Helenki czy Gawłowa w kierunku Chodakowa, został przekierowany na Gawłowską, Płocką, Warszawską oraz Al. 600-lecia.

Zdajemy sobie sprawę ze związanymi z tym utrudnieniami, jednak liczymy na wyrozumiałość kierowców, którzy już za kilka miesięcy, dzięki prowadzonej przez nas inwestycji, będą mogli korzystać z nowego mostu na Bzurze – powiedziała nam Małgorzata Dębowska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie.

Zamknięcie mostu wiąże się również ze zmianą kursowania miejskich autobusów, które z Chodakowa w kierunku szpitala i Żukowa pojadą przez centrum Sochaczewa, potem ulicami Płocką, Gawłowską i dalej w kierunku Gawłowa i Żukowa.

 Reanimacja staruszka

O tym, że most przez Bzurę w ciągu ulicy Mostowej wymaga natychmiastowego remontu, pisaliśmy wielokrotnie. Mająca ponad kilkadziesiąt lat przeprawa przez Bzurę była już w takim stanie, że dalsza jej eksploatacja mogła doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Dlatego przejdzie ona całkowitą metamorfozę. W celu zapobiegnięcia postępującej jego degradacji oraz zapewnienia odpowiedniej nośności, jak również dla zapewnienia bezpieczeństwa korzystającym z mostu, cała jego konstrukcja nośna zostanie przebudowana. Oznacza to, że przebudowane zostaną nie tylko przyczółki. Zmodernizowane będą również filary, na których zostanie położona nowa płyta nośna przyszłej jezdni, która po przebudowie będzie miała 7 metrów szerokości.

Przebudowa konstrukcji pozwoli nie tylko na poszerzenie samej jezdni przeprawy, dzięki temu pojawi się na niej w końcu chodnik dla pieszych. Będzie on usytuowany po lewej stronie przeprawy, idąc od strony Chodakowa. Natomiast po prawej stronie znajdzie się tzw. chodnik techniczny. Ale na tym prace przy moście się nie skończą. Wybudowany zostanie także brakujący fragment chodnika w ciągu ulicy Brukowej oraz przebudowane będzie skrzyżowanie Mostowej z ulicą 18 Stycznia oraz drogi dojazdowe do samej przeprawy.

 Za trzecim razem

O remoncie przeprawy w ulicy Mostowej mówiło się od kilkunastu lat. I nie chodziło tylko o wybudowanie bezpiecznego przejścia dla pieszych, o które od lat bez skutku apelowali mieszkańcy. Przypomnijmy, że zostało ono zlikwidowane, gdyż mostowi groziło zawalenie, ze względu na duży ruch samochodów ciężarowych.

Aby nie dopuścić do uszkodzenia przeprawy, w związku z jego małą nośnością, zdecydowano się na zwężenie jezdni, usuwając belki nośne, na których znajdował się chodnik. Stało się to w czasie, gdy most należał jeszcze do miejskiego samorządu, który planował wybudowanie obok mostu kładki dla pieszych.

Skończyło się jednak na planach, ponieważ most przeszedł w inne ręce, czyli starostwa powiatowego. Stało się to z chwilą utworzenia powiatów. Problem jednak w tym, że nowy samorząd miał inne problemy komunikacyjne do rozwiązania, chociażby te z grożącymi katastrofą budowlaną mostami na Bzurze w Kozłowie Biskupim i Kozłowie Szlacheckim, czy rozpadającą się przeprawą na Utracie w ciągu ulicy Młynarskiej. To spowodowało, że przeprawa na Mostowej musiała czekać na lepsze czasy. Te miały nadejść już kilka lat temu, gdy poprzednie władze powiatu złożyły wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o przyznanie środków na remont mostu. Wniosek nie znalazł jednak uznania w oczach ministerialnych urzędników rządu PO-PSL. I znów plany remontu mostu, który był w coraz bardziej tragicznym stanie, trafiły na półkę.

Kolejna szansa na ich realizację pojawiła się w 2018 roku. Wtedy to zawarto porozumienie pomiędzy Starostwem Powiatowym a samorządem Sochaczewa, o wspólnym opracowaniu dokumentacji technicznej modernizacji przeprawy. A efektem tej współpracy jest rozpoczęta przebudowa przeprawy.

Jerzy Szostak

 

1 Komentarz

  1. „W poniedziałek, 24 maja, most na rzece Bzurze – zlokalizowany w ciągu ulicy Mostowej w Chodakowie – został zamknięty zarówno dla ruchu kołowego, jak i pieszego”

    Proszę nie wprowadzać w błąd. Most do tej chwili jest otwarty.
    Prawdopodobne zamknięcie odbędzie się w dn dzisiejszym ale czas pokarze.

Dodaj komentarz