Wirtualny Dzień Dziecka

fot.pixabay

To kolejna, miejmy nadzieje ostatnia, edycja miejskiego Dnia Dziecka w wersji online. W niedzielę, 30 maja na Facebooku Miasta Sochaczew pojawią się blisko trzy godziny materiałów filmowych dla najmłodszych mieszkańców Sochaczewa.

Program sochaczewskiego Dnia Dziecka „W krainie przygód”, będzie się składać z piętnastu bloków filmowych. Ich premiery odbędę się w godzinach od 14.00 do17.00 na profilu Facebook Miasta Sochaczew i będą dostępne na fanpage’u przez dwa tygodnie.

Coś fajnego

Prace nad przygotowaniem wersji online takiego wydarzenia, wbrew pozorom są o wiele trudniejsze niż obchody w realu. Nagrania wymagają dużo wysiłku, nakładu pracy i energii – nie tylko przy samej realizacji, ale też później, przy produkcji materiałów audiowizualnych – tłumaczy Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury Turystyki i Promocji Miasta Urzędu miejskiego w Sochaczewie. Jak dodaje, program wydarzenia przygotowały sochaczewskie instytucje kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz organizacje pozarządowe. Oferta jest bardzo różnorodna. Tematyka będzie naprzemienna, tak, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś fajnego.

Zaprezentowane zostaną m.in. koncerty muzyczne zrealizowane przez centrum kultury i szkołę muzyczną, muzeum zaprezentuje rekonstrukcje historyczne, sochaczewskie kluby sportowe przedstawią ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży, biblioteka będzie zachęcać najmłodszych do czytania – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik.

Spotkanie z historią

Program Dnia Dziecka zainicjuje Sochaczewskie Centrum Kultury: zaśpiewają dzieci z Klubu Piosenki prowadzonego przez Jolantę Kawczyńska. Następnie zaprezentuje się zespół „Folklorek” przygotowany przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską. Jak malować twarze w zabawne wzorki, pokaże Monika Boruta Sałacińska.

Trzy bloki filmowe zaprezentuje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Placówka przygotuje dwa pokazy: rycerski wraz z walkami w wykonaniu rekonstruktorów oraz broni czarnoprochowej, gdzie z różnego rodzaju starodawnych pistoletów i armat strzelać będą puszkarze i artylerzyści. Ponadto pracownicy muzeum przybliżą dzieciom dawne zawody i rzemiosła: Mariusz Samborski – opowie o pracy szewców, Radosław Jarosiński – zaprosi dzieci do kuźni, aby pokazać im, jak wyglądała praca kowala, a Michał Górski opowie z kolei o garncarzach.

Z kolei Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy z Wydziałem Sportu i Organizacji Pozarządowych UM przygotował cykl filmów z serii „Mały Sportowiec”. Projekt ten cieszył się dużą popularnością jeszcze przed pandemią, gdy zajęcia odbywały się stacjonarnie w hali przy ul. Kusocińskiego. Tym razem, w formie filmów, oferty zajęć dla najmłodszych przedstawią cztery stowarzyszenia: Karate Klub Sochaczew, WKS MOSiR Basket, Sochaczewskie Centrum Sportów Walki oraz Sochaczewski Klub Tenisa Stołowego.

Plusy czytania

Swoje filmy pokaże także miejska biblioteka, a będzie ich trzy: o tym jak działa biblioteka i na czym polega praca bibliotekarza, zrobi przegląd nowości książkowych oraz postara się odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?”.

Natomiast Orkiestra Dęta Sochaczew, pod kierownictwem Justyny Piątkowskiej-Duraj, zagra interaktywny koncert dla dzieci połączony z prezentacją instrumentarium orkiestry. Serię koncertów pokaże także sochaczewska szkoła muzyczna. Zagrają jej uczniowie. Zaprezentują się zespoły dziecięce, zespół ludowy, orkiestra smyczkowa I st., chór klas I-III. Pokazane zostaną występy laureatów konkursów muzycznych, a na zakończenie opublikowany będzie koncert zespołów szkolnych – chóru I st., orkiestry dętej, orkiestry kameralnej i big-bandu.

Mam nadzieję, że to ostatnie takie wydarzenie w formule online i już w nadchodzące wakacje spotkamy się z dzieciakami i dorosłymi mieszkańcami Sochaczewa w miejskiej przestrzeni – w parkach, na bulwarach, w nowym amfiteatrze – dodaje Joanna Niewiadomska-Kocik.

UM opr. atu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz