Wiosenne otwarcie w kulturze

fot. archiwum

Na terenie powiatu sochaczewskiego ruszają w końcu placówki kulturalne – galerie i muzea. Część otworzyła swe podwoje już z 4 maja, a kolejne ruszyły 8 maja. Oby tylko majowa aura dopisała i nie trzeba było wyciągać zimowych kurtek, by wypuścić się na wyprawy turystyczno-kulturalne w plenerze.

Póki co większość zaplanowanych imprez ma charakter plenerowy lub odbywa się w pomieszczeniach w ściśle określonym reżimie sanitarnym, który przewiduje stosowanie masek w pomieszczeniach zamkniętych i w plenerze, jeśli nie ma zachowanego 1,5-metrowego dystansu. Trzeba też stosować dezynfekcję i podporządkować się ograniczeniom ilościowym w danej placówce, co może spowodować konieczność czekania na wejście przed muzeum.

Ciuchcią do puszczy

Z pełną parą rusza Muzeum Kolei Wąskotorowej Stacja Muzeum w Sochaczewie. Od 4 maja już zostały otwarte dla zwiedzających sale wystawowe i ekspozycja zewnętrzna. Jednak tradycyjna majówkowa wycieczka w dniach 1-3 maja nie odbyła się. Rezerwujący mogli dostać zwrot kosztów lub przenieść wyprawę na inny termin. Większość z pewnością specjalnie nie żałowała, gdyż pogoda była wredna – zimno i deszcz.

Spóźniony sezon turystyczny wstępnie planowany na 24 kwietnia ruszył w sobotę 8 maja.

W tym dniu muzealny pociąg retro, prowadzony przez zabytkowy parowóz Px29-1704, po raz pierwszy w tym roku zabrał pasażerów na wycieczkę do Wilcza Tułowskiego na skraj Puszczy Kampinoskiej.

Powtórka odbyła się w niedzielę, 9 maja. W drugim przejeździe pojechała lokomotywa spalinowa Lxd2-342. Z uwagi na trwające cały czas ograniczenia w funkcjonowaniu punktów gastronomicznych, 8 i 9 maja nie zaplanowano ogniska w Osadzie Puszczańskiej w Tułowiach. Tym samym nie było postoju na tym przystanku. Tego zapewne turystom bardzo żal. Nie odbyło się też tradycyjne wielkie otwarcie, w którym zwykle planowana jest m.in. parada muzealnych pojazdów szynowych na terenie skansenu.

Chopin w plenerze

Atrakcyjny był również majowy, długi weekend w Żelazowej Woli. Tradycyjnie zainaugurowano sezon koncertów w plenerze Parku przy Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Recitalowe występy rozpoczął 1 maja występ Julii Łozowskiej – studentki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina z Warszawy. Natomiast w niedzielę 2 maja zaprezentował swój koncert Jerzy Sterczyński – zdobywca II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Saragossie. W trzeci majowy dzień w Żelazowej Woli odbył się koncert specjalny, podczas którego wystąpił Jacek Wendler student Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Muzeum w Żelazowej Woli uruchomiło swe podwoje dla zwiedzających 4 maja. Dotąd można było jedynie zwiedzać park. Teraz przy zachowaniu reżimu sanitarnego można obejrzeć muzealne galerie. Park czynny codziennie od godziny 10.00 do 20. 00. Z kolei Oficyna Chopinów od wtorku do piątku od godziny 10.00 do 19.00, w sobotę od 14.00 do 15.00 i od 16.00 do 19.00, a w niedzielę od 16.00 do 19.30. Wystawa czasowa codziennie od godziny 10.00 do 20.00. Ograniczenie liczby zwiedzających: maksymalnie 600 osób jednocześnie w Parku i 10 w Oficynie.

Pracownicy Muzeum zachęcają do nabywania biletów online i korzystania ze stanowisk do dezynfekcji. W soboty i niedziele o godzinie 12.00 i 15.00 są tradycyjne recitale chopinowskie. Dodatkowo w południe transmitowane na youtube oraz na Facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W każdą sobotę i niedzielę o godzinie 11.30, 14.00 i 16.00 zapraszane są rodziny z dziećmi, małe grupy oraz indywidualni zwiedzający do zwiedzania z muzealnym przewodnikiem po Parku w Żelazowej Woli. Rozpoczął się też cykl przyrodniczych zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mali odkrywcy, pod okiem edukatora, zaopatrzeni w niezbędny sprzęt, wspólnie wyruszą w podróż po krainie drzew, roślin i egzotycznych krzewów na spotkanie z florą i fauną parku w Żelazowej Woli. Natomiast starsi na poznawanie walorów historycznych i przyrodniczych Parku.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz