Wiosenne otwarcie w kulturze

fot. archiwum
Reklamy

Z majem na terenie powiatu sochaczewskiego ruszyły pełną parą placówki kulturalne – galerie i muzea. Póki co większość zaplanowanych imprez ma charakter plenerowy lub odbywa się w pomieszczeniach w ściśle określonym reżimie sanitarnym. Trzeba też podporządkować się ograniczeniom ilościowym w danej placówce.

Spóźniony sezon turystyczny w Muzeum Kolei Wąskotorowej ruszył w sobotę 8 maja. Zabytkowy parowóz Px29-1704, po raz pierwszy w tym roku zabrał pasażerów na wycieczkę do Wilcz Tułowskich, na skraj Puszczy Kampinoskiej. Powtórka odbyła się w niedzielę, 9 maja. W drugim przejeździe pojechała lokomotywa spalinowa Lxd2-342. Z uwagi na trwające cały czas ograniczenia w funkcjonowaniu punktów gastronomicznych, 8 i 9 maja nie zaplanowano ogniska w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Nie odbyło się też tradycyjne wielkie otwarcie, w którym zwykle planowana jest m.in. parada muzealnych pojazdów szynowych na terenie skansenu. Za to moc imprez przygotowano na coroczną Noc Muzeów.

Natomiast Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli uruchomiło swe podwoje dla zwiedzających już 4 maja. Wcześniej był tylko czynny Park, codziennie od godziny 10.00 do 20. 00. Teraz przy zachowaniu reżimu sanitarnego można obejrzeć muzealne galerie. Oficyna Chopinów otwarta od wtorku do piątku od godziny 10.00 do 19.00, w sobotę od 14.00 do 15.00 i od 16.00 do 19.00, a w niedzielę od 16.00 do 19.30. Wystawa czasowa codziennie od godziny 10.00 do 20.00. Ograniczenie liczby zwiedzających: maksymalnie 600 osób jednocześnie w Parku i 10 w Oficynie. Pracownicy Muzeum zachęcają do nabywania biletów online. W soboty i niedziele o godzinie 12.00 i 15.00 są tradycyjne recitale chopinowskie. Dodatkowo w południe transmitowane na YouTube oraz na Facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W każdą sobotę i niedzielę o godzinie 11.30, 14.00 i 16.00 zapraszane są rodziny z dziećmi, małe grupy oraz indywidualni zwiedzający do zwiedzania z muzealnym przewodnikiem po Parku w Żelazowej Woli. Rozpoczął się też cykl przyrodniczych zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz