Tunel coraz bliżej

Od lat prowadzone są działania w sprawie wybudowania tunelu pod torami w Teresinie – Niepokalanowie. W czwartek 20 maja w Ministerstwie Aktywów Państwowych w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone jego budowie, kolejne dotyczące analiz, projektów i sporządzenia koniecznej dokumentacji, by inwestycja mogła w końcu ruszyć. Inicjatorem konferencji był poseł Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.  

W spotkaniu tym uczestniczyli samorządowcy z powiatu sochaczewskiego i przedstawiciele spółek państwowych PKP PLK oraz PKP S.A. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie reprezentowane było przez Jana Łopatę, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Małgorzatę Dębowską, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie oraz radną Anetę Sowińską. Gminę Teresin reprezentował wójt Marek Olechowski.

Oczekiwany od lat

Wszystkim zależy, aby ta inwestycja, na którą oczekują mieszkańcy gminy Teresin ruszyła. To również zadanie, które zapewni bezpieczeństwo turystom licznie odwiedzającym Niepokalanów. Obecnie przejście przez tory nie jest dogodne dla transportu tak kolejowego, jak i drogowego. Zwiększenie ilości przejazdów kolejowych wpływa na blokowanie transportu drogowego w tym miejscu. Mieszkańcy gminy Teresin nie mogą doczekać się tej budowy też z tego względu, gdyż decyzja w sprawie inwestycji zapadła w 2018 roku, a przejazd od lat jest utrapieniem kierowców.

Budowa tunelu w pasie drogi powiatowej, pod przejazdem kolejowym zarówno dla gminy, jak i powiatu jest zadaniem priorytetowym. Wszystko, co przyspiesza działania w tym kierunku zbliża nas do te inwestycji – wspomniał niedawno Marek Olechowski.

Budowa tunelu w Teresinie – Niepokalanowie skalkulowana została na około 24 miliony złotych. Nowy tunel to bardzo duża i skomplikowana inwestycja, stąd na jej przygotowanie potrzeba odpowiednio długiego czasu, a do tego dochodzą opóźnienia związane z pandemią.

Współpraca z rządem

– Jak bardzo potrzebny jest tunel pod torami w Teresinie wie każdy z mieszkańców gminy, a także tych, którzy choć raz odwiedzili klasztor w Niepokalanowie. Już kilka lat temu zaangażowałem się w odblokowanie tej inwestycji. Teraz pilnujemy, żeby ruszyły prace przygotowawcze, a potem budowlane posuwały się. Cieszę się, że mogę wspierać ten projekt. Współpraca układa się naprawdę dobrze, a budowa coraz bliżej – mówił po spotkaniu poseł Maciej Małecki.

Dzięki skutecznej i dobrej współpracy między samorządami a spółkami Skarbu Państwa udało się zlikwidować problemy, które hamowały inwestycję.

– Na spotkaniu, na którym gościłem przedstawicieli spółek państwowych oraz naszych samorządowców rozmawialiśmy na temat rozwiązywania bieżących problemów, które pojawiają się w pracach przygotowawczych i podejmowania działań, które pozwolą nam przyspieszyć tę inwestycję – dodał poseł.

– Bardzo dziękuję za spotkanie zorganizowane z inicjatywy posła Macieja Małeckiego. Kolejna deklaracja pomocy bardzo przybliża nas do etapu wykonawczego tunelu na przejeździe kolejowym w Teresinie – powiedział po spotkaniu wójt Marek Olechowski.

Kolejne spotkania dotyczące tej inwestycji zapowiadane są niebawem. Jest spora szansa, że za kilkanaście miesięcy ruszy budowa tunelu.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz