Tu nie będą zagrażały podziemnym instalacjom

Na bulwarach nad Bzurą przeprowadzono akcję przesadzania wierzb, które bez konsultacji z właścicielem tego terenu posadzono w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Teraz nie będą zagrażały podziemnej instalacji odwodnieniowej wykonanej tam w ramach wartego prawie 5 mln zł projektu umocnienia osuwającej się skarpy.

24 kwietnia grupa mieszkańców, skupiona wokół jednego z lokalnych stowarzyszeń, przeprowadziła akcję rodzinnego sadzenia wierzb, by bulwary jeszcze bardziej zazielenić. Piękna obywatelska inicjatywa słusznie zebrała wiele pozytywnych opinii w Internecie, bo każdemu zależy, by żyć w przyjaznym i czystym środowisku. Wśród licznych głosów „za” ledwie przebijały się pytania internautów, czy inicjatorzy skonsultowali swoje plany z właścicielem terenu, czy po prostu weszli i zrobili swoje.

A fakty są takie, że niestety poszli na żywioł. Wybrali miejsce gdzie przebiega podziemny system odwodnienia skarpy rzeki Bzury, system który rozrastające się korzenie drzew mogłyby uszkodzić. Przypomnijmy, że skarpę odwodniono i wzmocniono murem oporowym w latach 2016-2017, a prace pochłonęły 4,7 mln zł. By zapobiec zniszczeniom instalacji, ZGK przeniósł wierzby bliżej ruin zamku. Będą rosły w miejscu gdzie już wcześniej Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wydał zgodę na posadowienie lamp osadzonych na słupach, jedynych obecnie wysokich obiektów trwale związanych z gruntem jakie zaistniały na tym zalewowym terenie.

Nawet najlepsze projekty obywatelskie wymagają przygotowania. Dobre chęci to za mało, dlatego warto, by realizacja nawet tak ciekawych inicjatyw poprzedzona została choćby rozmową z przedstawicielami ratusza. Gdy w maju ub. roku zrodził się pomysł sąsiedzkiej akcji sprzątania lasu w Chodakowie, a mieszkańcy zwrócili się o wsparcie organizacyjne, miasto podstawiło kontener na śmieci, zapłaciło za ich wywiezienie, zapewniło też worki do których uczestnicy zbierali odpady.  UM jest otwarty na wszelkie tego typu akcje i chętnie wesprze ich pomysłodawców.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz