„Staruszka” po liftingu

fot. UG Teresin

We wtorek 4 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowego skrzydła Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Paprotni. Uroczystość zbiegła się z powrotem do szkoły uczniów klas I-III ze zdalnego nauczania. Szkołę w nowym wydaniu uczniowie starszych klas zobaczą najprawdopodobniej po 15 maja. Ze względów bezpieczeństwa wydarzenie miało skromniejszy, co nie znaczy mniej uroczysty charakter.

Podczas uroczystości symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, dyrektor szkoły Grzegorz Fabiszak, przewodnicząca Rady Rodziców Joanna Kaczanowska oraz przedstawiciel uczniów. Nowy obiekt poświęcił proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie o. Mariusz Książek. Po krótkich, oficjalnych przemówieniach i podziękowaniach za realizację inwestycji zaproszeni goście zwiedzili oddane do użytku pomieszczenia szkolne oraz obejrzeli wystawę fotograficzną dokumentującą powstawanie nowego skrzydła szkoły.

– Jak tylko pamiętam, szkoła ta wymagała rozbudowy. Ostatecznie decyzję o powiększeniu placówki wymogła ostatnia reforma oświaty. Dzięki tej inwestycji zostały stworzone warunki do zajęć na jedną zmianę, a przy tym wzrósł komfort pracy i uczniów, i nauczycieli. Mam nadzieję, że nowo oddana część budynku spełni oczekiwania wszystkich i będzie służyła wielu pokoleniom jako placówka oświatowa na miarę XXI wieku, a nowoczesne wyposażenie, przestronne sale lekcyjne, korytarze, łazienki dostosowane do potrzeb uczniów pozwolą na zdobywanie wiedzy w miejscu jak najbardziej komfortowym i przyjaznym – podkreśla Marek Olechowski, wójt Gminy Teresin.

Rozbudowa i modernizacja trwały od kwietnia 2020 r. Dzięki inwestycji powstało zupełnie nowe skrzydło szkoły. Placówka powiększyła się o 3 sale lekcyjne, świetlicę i toalety, w tym dla niepełnosprawnych. Część ta została połączona ze starym budynkiem. Nowe pomieszczenia zostały umeblowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt i pomoce dydaktyczne. Na zewnątrz ułożona została kostka brukowa na ścieżkach dla pieszych od strony ul. Kampinoskiej i ul. Sochaczewskiej. Wykonano również nowe ogrodzenie terenu szkoły. Całości dopełnia proekologiczna instalacja fotowoltaiczna, dzięki której szkoła zyskała przyjazną dla środowiska energię do ogrzewania murów i wody. Na 2021 rok zaplanowano termomodernizację całego budynku. Inwestycja pochłonęła blisko 1,5 mln zł i została sfinansowana w całości ze środków własnych gminy Teresin.

Podczas uroczystości otwarcia podkreślano, że szkoła w Paprotni jest obecnie tak piękna, jak jej blisko stuletnia historia. Przypomnijmy, że placówka ta została wybudowana w 1932 r. i jest najstarszą na terenie Gminy Teresin. W 1996 r. została dobudowana sala gimnastyczna i 4 sale lekcyjne oraz mała pracownia komputerowa. – Nasza szkoła może pochwalić się wieloma osiągnięciami, ale przede wszystkim kameralną, rodzinną atmosferą. Dlatego będziemy się cały czas starać, aby szkoła dbała o dobre wyniki w nauce, o wychowanie dzieci w duchu patriotycznym, żeby była placówką wychowującą dobrych ludzi – deklaruje dyrektor Grzegorz Fabiszak. – Teraz czas na powrót do codziennych obowiązków szkolnych, które jednak od dziś stają się przyjemniejsze i bardziej kolorowe. Nowe warunki pozwolą poszerzać umiejętności uczniów, rozwijać ich zdolności i z wiarą patrzeć w przyszłość. Ta przemiana była możliwa dzięki wielu osobom, którym jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY! – dodaje Grzegorz Fabiszak.

źródło: UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz