Przywracanie zapomnianej historii

Reklamy

SOCHACZEW Grupa Otwarty Sochaczew organizuje Spacery z cyklu „Sochaczew – Historie Zapomniane”. Pierwszy taki spacer odbył się w niedzielę 10 maja, a ostatni 30 maja, Akcja ta ma na celu wzmocnienie świadomości historycznej sochaczewian, zwłaszcza w obszarach, które nie są pielęgnowane. Sochaczew – Historie Zapomniane, to oddolna inicjatywa pasjonatów historii lokalnej.

Przygotowując się do spacerów, spędziliśmy długie godziny na przeglądaniu archiwów, starych zdjęć, dokumentów, a także na rozmowach, zarówno z ekspertami, jak i żywymi świadkami historii. Odkryliśmy przy tym wiele pasjonujących tajemnic z przeszłości. Najbardziej zależało nam na tym, aby opowieści były interesujące dla mieszkańców i przybliżały wszystkim zapomniane oblicze naszego miasta – mówi Justyna Kapel-Więc, jedna z przewodniczek.

Pracując nad przywróceniem pamięci miejsc i wydarzeń, organizatorzy spotkali się z dużym wsparciem mieszkańców, którzy sami zgłaszali się do nich, dzieląc się zarówno wspomnieniami, jak i pamiątkami po przodkach. Efektem tej współpracy jest między innymi „Śledztwo teatralne” Justyny Grajek, opisujące działalność Koła Amatorów Sceny Polskiej i barwne życie społeczno-kulturalne, które toczyło się w okresie międzywojennym.

Podczas spacerów prezentowanych jest kilkanaście punktów, w tym miejsca o unikalnej wartości historycznej – jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce, zabytkowa figura Matki Boskiej i grobowiec mułły.

– Oprowadzając mieszkańców, zauważamy duże zainteresowanie wielokulturowością, która leżała u podstaw rozwoju społecznego i gospodarczego naszego miasta. Liczymy na odbudowanie pamięci po dawnym mieście i ludziach, którzy w nim mieszkali, a także wzmocnienie atrakcyjności turystycznej Sochaczewa – podkreśla Zbigniew Trzciński.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz