Prawie milion na drogi

fot.pixabay

RYBNO Tak dużych dotacji do inwestycji drogowych w gminie Rybno dawno nie było. Jest więc szansa, że sieć dróg gminnych będzie znacznie lepsza niż dotąd. Gmina Rybno, podobnie jak w poprzednich latach, uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, skąd otrzymała 991 179,14 złotych, co jest połową wartości wnioskowanych zadań. Wartość całkowita realizacji inwestycji zamyka się kwotą 1 982 358,27 złotych.

To pieniądze tylko na inwestycje drogowe. Gminie udało się ponadto uzyskać osobne dofinansowania na budowę ośrodka zdrowia, czyli centrum medyczno-rehabilitacyjnego w Rybnie, fundusze na budowę nowoczesnego przedszkola oraz modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Nowej Wsi, jak też budowę sieci kanalizacyjnej na ul. Wyszogrodzkiej i wymianę odcinka sieci wodociągowej na ul. Towarowej i Parkowej w Rybnie.

Czeka nas trudny i pracowity rok, wymagający sprostania wielu wyzwaniom. Jednak na te wszystkie inwestycje mieszkańcy czekali od lat i to spełnienie ich marzeń. Mam nadzieję, że przebudowa dofinansowanych odcinków dróg znacznie podniesie komfort użytkowania dróg przez mieszkańców – stwierdza Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Pozyskane fundusze pozwolą przebudować dwie kluczowe drogi, bardzo uczęszczane przez mieszkańców. Są to odcinki o długości 1 553,54 metrów na drodze Sarnów – Wężyki oraz o długości 1309,76 metrów na drodze Antosin-Giżyce. Łączna długość przebudowanych dróg będzie wynosić ponad 2,8 km.

Na odcinku z Sarnowa do Wężyków wykonana zostanie dwukierunkowa jezdnia o nawierzchni z betonu asfaltowego o szerokości 4,50 metra. Wykonany zostanie tu też kanał technologiczny wraz ze studniami, oznakowanie drogi zgodnie ze stałą organizacją ruchu. Odwodnienie drogi odbywać się będzie powierzchniowo poprzez spadki poprzeczne i podłużne na pobocza w pasie drogowym.

Z kolei na odcinku Antosin – Giżyce powstanie dwukierunkowa jezdnia betonowo – asfaltowa, o szerokości 3,50 metrów. Profil drogi zostanie podniesiony o około 13 cm. Nie spowoduje to istotnych zmian ukształtowania przyległego terenu, a poprawi odwodnienie drogi.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz