Powraca budżet obywatelski

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Po rocznej przerwie znów będziemy mogli zgłaszać wnioski inwestycyjne do Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak w poprzednich latach, do podziału będzie 1,2 miliona złotych.

Rusza kolejna edycja Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Co prawda uchwała w tej sprawie jest jeszcze na etapie konsultacji społecznych, ale już wiadomo, że dokument trafi na najbliższą sesję Rady Miejskiej. Jeśli radni powiedzą „tak” – a wszystko na to wskazuje – to miejski samorząd odda do dyspozycji mieszkańców 1 200 000 złotych na przyszłoroczne inwestycje.

Powrót do normalności

To będzie już ósma edycja SBO. W minionym roku program został wstrzymany. Miało to związek z decyzją radnych miejskich. Ci na prośbę burmistrza zdecydowali, że środki, jakie zarezerwowano w 2020 roku na kontynuację programu, zostaną przeznaczone na finansowanie tarczy ochronnej dla sochaczewskich przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. W tym roku, miejmy nadzieję, że już tak nie będzie i mieszkańcy Sochaczewa znów będą mogli zgłaszać wnioski inwestycyjne do Budżetu Obywatelskiego.

Podobnie jak w poprzednich latach, zarezerwowana na ich realizację pula środków zostanie podzielona na tak zwane projekty duże o kosztach realizacji od 100 do 870 tys. zł oraz małe od 20 do 100 tys. zł, na które pula do podziału wyniesie 330 tys. zł. Takie rozwiązanie sprawdza się od lat i daje możliwość realizacji co najmniej pięć zgłoszonych pomysłów. A te mogą składać od 28 czerwca do 6 sierpnia mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe działające na terenie miasta. Musimy pamiętać o tym, że do każdego wniosku należy dołączyć listę co najmniej 20 podpisów poparcia. Aby nasz wniosek spełnił warunki regulaminu SBO i został dopuszczony do głosowania, musi spełniać nie tylko ten warunek.

Ostre kryteria

Otóż komisja opiniująca, która będzie sprawdzała złożone wnioski pod względem merytorycznym – co potrwa od 9 sierpnia do 3 września – będzie brała pod uwagę także to, czy inwestycja jest możliwa do zrealizowania w danym roku kalendarzowym, czyli w 2022 roku.   Oceniana będzie również lokalizacja zaproponowanej inwestycji, która musi obejmować tereny miejskie. Do tego wnioski będą rozpatrywane pod kątem możliwości technicznych i technologicznych ich realizacji, jak również generowania przyszłych kosztów związanych z ich utrzymaniem w przyszłości.

Zgłaszając projekt, musimy pamiętać także o tym, że zostanie on odrzucony z automatu, jeżeli jego realizacja stoi w sprzeczności z obowiązującymi planami i programami przyjętymi przez samorząd miejski; koliduje z rozpoczętymi inwestycjami; wymaga współpracy instytucjonalnej podmiotów zewnętrznych, jeśli te nie przedstawiają gotowości do współpracy; naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w tym prawa osób trzecich, z założenia nie byłyby ogólnodostępne dla mieszkańców.

Jeżeli nasz wniosek spełni wszystkie te wymagania, to możemy być pewni, że znajdzie się na liście projektów, które zostaną poddane ocenie przez mieszkańców. Taka lista ma być gotowa w połowie września. Natomiast swoich faworytów będzie można wskazywać od 27 września do 13 października. Z kolei o tym, jakie wnioski zyskały poparcie mieszkańców i będą realizowane w 2022 roku, dowiemy się najpóźniej do 29 listopada 2019 roku.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz