PESEL dla cudzoziemców

Fot. Pixabay

REGION Od 1 czerwca cudzoziemcy mogą wystąpić o nadanie PESEL do celów podatkowych. Wiąże się to z wejściem w życie w tym dniu ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Dzięki nowym przepisom urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek. To spore ułatwienie dla pracujących w Polsce obcokrajowców. Łatwiej rozliczą się z urzędem skarbowym drogą elektroniczną. Oznacza to dla nich również możliwość skorzystania z ulg i odliczeń, oraz otrzymania zwrotu nadpłaty podatku, a w przypadku legalnego zatrudnienia na czas dłuższy mogą oni wypracować sobie częściową emeryturę.

Podatnicy, których identyfikatorem jest PESEL, a którzy do dnia wejścia w życie przepisów posługiwali się NIP, mają 30 dni na zmianę NIP na PESEL. Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie już możliwe składanie informacji od płatnika z błędnymi identyfikatorami podatkowymi podatnika. Ponadto nowe przepisy umożliwią urzędom skarbowym jednoznaczną identyfikację podatnika – pracownika.

Pozwoli to na wygenerowanie i udostępnienie zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT. Dla płatników zmiany ustawowe pozwalają na wywiązanie się z obowiązku wskazywania identyfikatora podatkowego jego pracowników – cudzoziemców, którzy mogą dla celów podatkowych ubiegać się o nadanie numeru PESEL.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz