Noc sochaczewskich muzeów

Reklamy

Tegoroczna Noc Muzeów będzie inna niż wszystkie. Po pierwsze zostanie zorganizowana wspólnie przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą we współpracy z Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz Domem Urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Po drugie część związanych z nią wydarzeń ze względów na warunki epidemiologiczne odbędzie się w formie on-line.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza wszystkich w sobotę 15 maja na Noc Muzeów. Tegoroczna impreza została podzielona na trzy segmenty: wykłady udostępniane na stronie muzealnej poprzez YouTube, miejski szlak historyczny związany z historią Obrony Sochaczewa w 1939 roku oraz przygotowane na muzealnym skansenie średniowieczne obozowisko.

Wirtualne wykłady

Z uwagi na wciąż obecne ryzyko związane z epidemią, pracownicy Muzeum przygotowali szereg wykładów edukacyjnych, których udostępnianie rozpocznie się o godzinie 12.00. Pierwszym z nich będzie prezentacja zawartości nowego numeru Rocznika Sochaczewskiego – Radosław Jarosiński, Michał Górny. Kolejne to: godzina 12 30 – „Zagadki kronik” – Radosław Jarosiński, godzina 13.00 – „Z historii rewolwerów” – Michał Górny oraz o godzinie 13.30 – „Bitwa nad Bzurą 1914 – 1915” – Mariusz Samborski.

Natomiast wszystkich tych, którzy chcieliby wrócić do oglądania historii na żywo, zapraszamy do Muzeum, które w sobotę 15 maja otwarte jest od godziny 10.00 do 16.00. Na zwiedzających oprócz wystaw stałych czeka także wystawa czasowa malarstwa Marcina Hugo-Badera. Jednocześnie będzie możliwość promocyjnego zakupu naszych muzealnych Roczników: Najnowszy Rocznik Sochaczewski nr 1/2020 – 25 zł. Tylko 15 maja do każdego zakupionego numeru Rocznika dokładamy przewodnik turystyczny po Mazowszu Zachodnim. Zestaw roczników nr 1/2016 oraz 3/2019 w cenie 30 zł.

 Średniowieczny obóz

Jednocześnie przypominamy o wciąż obowiązujących obostrzeniach sanitarnych – obowiązku noszenia maseczki, dezynfekcji rąk, dystansie społecznym oraz ograniczeniu jednoczesnej liczby zwiedzających do 12. Niestety z tych powodów sam budynek Muzeum zostanie zamknięty o godzinie 16. Nie oznacza to jednak końca atrakcji, te bowiem od 16.00 ruszają na muzealnym skansenie, do którego będzie można wejść bramą od strony ul. Farnej.

Nawiązując do średniowiecznych korzeni Sochaczewa oraz Zamku Książąt Mazowieckich, podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowana zostanie wystawa armat oraz rycerskiego uzbrojenia, a rekonstruktorzy w zbrojach z początku XV wieku zaprezentują, jak wyglądał rycerski pojedynek w późnym średniowieczu. Nie zabraknie także wystawy hakownic, muszkietów czy artylerii średniowiecznej oraz nowożytnej. Muzealny obóz będzie czynny od godziny 16:00 do 20:00 na terenie muzealnego skansenu. Podczas zwiedzania obozowiska oraz zabytków prezentowanych na świeżym powietrzu będzie można także nabyć muzealny Rocznik oraz inne nasze wydawnictwa. Otwarta będzie także na muzealnym pawilonie wystawa malarstwa Marcina Hugo-Badera.

Szlakiem Obrońców

Ale na tym nie koniec atrakcji.  Po zwiedzeniu muzealnego skansenu i Muzeum jego pracownicy zapraszają w godzinach 16.30–18.30 do ruszenia specjalnie zaprojektowanym szlakiem składającym się z ośmiu wybranych punktów związanych z obroną Sochaczewa w 1939 roku, a który rozpocząć można zarówno od Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, jak i Muzeum Kolei Wąskotorowej. Każdy zaliczony punkt potwierdzony zostanie pieczątką, a skompletowanie wszystkich ośmiu kwalifikuje do otrzymania odznaki „Szlakiem Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939”. Pierwsze 50 osób, które ukończą szlak, otrzyma bilety na bezpłatną jazdę kolejką z Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Sochaczew – Miasto, która rusza o godzinie 20.10.

W Muzeum otrzymamy specjalnie przygotowaną mapę z zaznaczonymi punktami, gdzie czekać na nas będą rekonstruktorzy Wojska Polskiego z 1939 roku potwierdzający zaliczenie każdego punktu. Wydawanie map zakończy się o godzinie 18.30, a punkt końcowy, w którym otrzymać można odznakę, zostanie zamknięty o godzinie 20.00. W Muzeum Kolei Wąskotorowej ponadto będzie możliwość obejrzenia polskiego pojazdu pancernego wz. 34, a w MZSiPB nad Bzurą stanie armata wz. 1902.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Fot.: MZSiPBnB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz