Lato z Chopinem

Po przerwie związanej z pandemią, wznowiona została realizacja produktu turystycznego „Mała Ojczyzna Chopina”, którego inicjatorem i koordynatorem jest miasto Sochaczew. W środę 12 maja odbyło się spotkanie partnerów projektu.

Zapowiadane luzowanie obostrzeń sprawi, że już w najbliższe lato do Sochaczewa powrócą wydarzenia kulturalne odbywające się na powietrzu. Duża część z nich będzie związana z najważniejszą postacią historyczną naszego regionu – Fryderykiem Chopinem.

Od 2019 roku trwa budowanie produktu turystycznego „Mała Ojczyzna Chopina”, zrzeszającego instytucje kultury, podmioty prywatne i lokalne stowarzyszenia – organizacje pozarządowe. Wzajemna współpraca ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej Sochaczewa oraz okolic. W urzędzie miejskim odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu. Gości przywitała pomysłodawczyni „Małej Ojczyzny Chopina” Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Wszystko powoli wraca do normalności, ale musimy być świadomi, że w najbliższe wakacje odbiorcami naszej oferty będą wciąż raczej turyści indywidualni, a nie grupowi. Tylko w samym Sochaczewie w każdy weekend lipca i sierpnia organizowane będą cykliczne koncerty plenerowe w trzech lokalizacjach – w nowym amfiteatrze, na scenie plenerowej w parku Garbolewskiego oraz w chodakowskim parku przy ul. Chopina. Ponadto w lato odbędą się dwa dobrze znane już sochaczewianom festiwale – folkowy i jazzowy. Zorganizowane będą też m.in. wydarzenia historyczne w związku z 800-leciem utworzenia kasztelanii w naszym mieście. Upamiętnimy również kolejną rocznicę wydarzenia z 29 sierpnia 1830 roku, gdy Fryderyk Chopin zagrał koncert u stacjonującego w Sochaczewie gen. Szembeka – mówiła Joanna Niewiadomska-Kocik o letnich propozycjach kulturalnych miasta.

Swoje bieżące oferty, plany i założenia do programów organizacji wydarzeń w okresie wakacji, przedstawili partnerzy „Małej Ojczyzny Chopina”. Mowa była też m.in. o większym zacieśnianiu i skoordynowaniu działań we wzajemnej współpracy, również w kwestiach usprawniania przepływu informacji pomiędzy uczestnikami projektu.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele partnerów „Małej Ojczyzny Chopina”: Violetta Jarząbkowska – kierownik Domu Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli; Monika Patrowicz – dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego w Sannikach; Artur Komorowski – dyrektor SCK; Paweł Rozdżestwieński – dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą; Ludwik Skrzypek – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej; Grzegorz Kropiak – kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej; Arkadiusz Grzegorczyk – współwłaściciel Dworu Strzyżew; Maryla Pliszka – właścicielka Hotelu Chopin oraz Karol Słoma – właściciel Browaru Socho. Partnerami projektu są ponadto: Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne „Chopin” Marek Lewandowski oraz parafia w Brochowie.

UM Sochaczew

Fot.: UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz