Jublileusz 25-lecia nadania imienia oraz dzień patrona w SP w Teresinie

Jak co roku, 6 maja, nasza szkoła obchodzi Dzień Patrona – św. Maksymiliana Marii Kolbego. To zaszczytne imię nadano jej 25 lat temu, w 1996 roku. Tegoroczny Dzień Patrona jest więc wielkim, jubileuszowym wydarzeniem w życiu placówki, w którym w szczególny sposób wspominamy postać o. Kolbego. Jest to czas zadumy nad jego słowami, to pamięć, oddanie i zjednoczenie z Patronem. W tym roku przypada również 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

Nasza szkoła wychowuje młode pokolenie w poszanowaniu takich wartości jak szacunek, tolerancja, uczciwość, pracowitość, ale przede wszystkim miłość do drugiego człowieka. Kultywowanie pamięci o św. Maksymilianie Kolbem pomaga wdrażać te wartości. Jego dobry duch od lat wpisuje się w program wychowawczy naszej szkoły oraz zadania edukacyjne, przyczyniając się do rozwoju i kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.

W tym roku, przestrzegając zaleceń związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID -19, musieliśmy zmienić nasze zwyczaje i plany. Nie mogliśmy spotkać się na uroczystym apelu w szkole i dlatego tegoroczne obchody zostały zorganizowane zdalnie. Święto rozpoczęła uroczysta Msza św. online celebrowana przez o. proboszcza Mariusza Książka w niepokalanowskiej bazylice. Następnie społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele, pracownicy Szkoły Podstawowej w Teresinie zostali zaproszeni do obejrzenia filmu „Rycerz niezłomny” zrealizowanego przez uczniów, a przybliżającego ostatni etap życia naszego Patrona – jego męczeńską śmierć w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau (klasy IV-VIII) oraz „Wojownik Królowej” – prezentacji multimedialnej i quizu (klasy 0-III). Odbyły się spotkania z wychowawcami i specjalne zajęcia odnoszące się do tego wydarzenia i przesłania św. Maksymiliana: Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd, które stale motywuje nas do działania i pracy nad sobą. Odbył się także konkurs plastyczny „Śladami św. Maksymiliana Kolbego”. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie oraz przed jego popiersiem w holu głównym szkoły.

Tekst, foto: SP w Teresinie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz