GMINNE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

fot. podglądowe

Teresin Nieco później niż zazwyczaj, bo 28 maja, odbyły się Gminne obchody Dnia Strażaka. Niestety z przyczyn epidemicznych, kolejny już raz, obchody te miały skromniejszy, symboliczny charakter.

Uroczystości rozpoczęła zbiórka przed strażnicą OSP w Niepokalanowie, po której nastąpiło przejście pocztów sztandarowych do kaplicy św. Maksymiliana. Nabożeństwu przewodniczył o. Wiesław Koc – gminny kapelan strażaków, a homilię wygłosił o. Jacek Szczepanik. Strażacy dziękowali Bogu i swojemu patronowi św. Florianowi za opiekę podczas przeprowadzonych akcji. W uroczystości uczestniczyli również Przewodniczący Rady Gminy Teresin Bogdan Linard, dh Andrzej Tkaczyk, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Sochaczewie oraz Komendant Gminny OSP dh Dariusz Tartanus.

W wygłoszonej homilii o. Jacek Szczepanik zwrócił szczególną uwagę na pasję i zaangażowanie strażaków ochotników w wyjątkową służbę ludziom. To właśnie oni – strażacy, na głos syreny alarmowej, bez względu na pogodę i porę roku, przerywają swoje zajęcia lub nocny odpoczynek i spieszą z pomocą przy pożarach, wypadkach drogowych i powodziach. Pomagają usuwać szkody po burzach i wichurach, dbają o porządek podczas rozmaitych świąt i obchodów. I to od tylu, tylu już lat służą „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Kaznodzieja złożył strażackiej braci serdeczne podziękowania za trud, za poświęcenie, za wielki dar serca i poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, przede wszystkim zaś życzył „bezrobocia”, bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

Podczas uroczystości złoty medal za zasługi dla pożarnictwa odebrał dh Marek Gąsiorowski z jednostki OSP w Niepokalanowie.

Gminne obchody Dnia Strażaka zakończyła parada wozów strażackich, która przejechała ulicami Teresina, a następnie odwiedziła okoliczne miejscowości. Po uroczystym przejeździe nastąpiły przemówienia. Głos zabrał m. in. Przewodniczący Rady Gminy Teresin Bogdan Linard. – To był szczególnie trudny rok, gdyż z uwagi na pandemię strażacy byli dysponowani nie tylko do działań związanych z pożarami, wypadkami czy skutkami nawałnic, ale też byli szczególnie narażeni na kontakt z osobami zakażonymi Covid-19. W tym miejscu chcę wam w imieniu całej Rady Gminy oraz społeczności Gminy Teresin podziękować za Waszą pracę. Dziękuję też Waszym rodzinom, bo działacie społecznie, angażujecie się w powierzone zadania, nieraz narażając własne zdrowie i życie. Życzę wam, aby Wasz patron, św. Florian, miał nad wami pieczę nie tylko w czasie akcji, ale też na każdym kroku.

Po uroczystej paradzie pojazdów, strażacy wrócili na teren niepokalanowskiego klasztoru, gdzie po przemówieniach, z wielkim smakiem zjedli franciszkańską grochówkę z wkładką.

Przypomnijmy, że na terenie Gminy Teresin działa 7 jednostek OSP, a jednostki w Niepokalanowie, Paprotni i Budkach Piaseckich włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie do wszystkich jednostek OSP należy 350 osób (wg stanu na 31.12.2020 r): 275 członków czynnych, 55 członków wspierających, 20 członków honorowych i 49 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W 2020 Ochotnicza Straż Pożarna interweniowała na terenie gminy łącznie 355 razy.

Praca, poświęcenie i odwaga druhów doceniana jest przez lokalny samorząd. Koszty związane z utrzymaniem jednostek OSP (bieżąca działalność, zakup mediów, paliwa, utrzymanie budynków, wypłaty ekwiwalentu za udział w działaniach ratowniczych i szkoleniach) wyniosły w 2020 roku 762.481,38 zł. Jednostki OSP w Gminie Teresin posiadają wyposażenie niezbędne do wykonywanej działalności: samochody ratowniczo-gaśnicze wraz z pełnym wyposażeniem. Wszystkie jednostki posiadają podstawowy sprzęt gaśniczy: umundurowanie, środki ochrony osobistej strażaka, hełmy, węże, armaturę do podawania wody, drabiny itp. Ponadto jednostki OSP posiadają wyposażenie pozwalające prowadzić akcje na drogach, zbiornikach wodnych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Na bieżąco uzupełniane są braki wynikające ze zużycia podczas prowadzonych akcji. Ponadto w 2020 roku przeznaczono 223.170,83 zł na poprawę zabezpieczenia pożarowego gminy poprzez unowocześnienie zaplecza socjalnego jednostek OSP, inwestując w bieżące remonty strażnic.

Warto zaznaczyć, że podczas pandemii strażacy z całej gminy angażowali się w pomoc mieszkańcom, m.in. przez kolportaż maseczek oraz transport seniorów na szczepienia przeciwko COVID-19.

UG teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz