ERASMUS STAWIA WYZWANIA

26–28 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie wraz ze szkołami partnerskimi z Chorwacji i Włoch – uczestniczący w projekcie Erasmus+, wzięli udział w wyzwaniu językowym „Language challenge 2021”. Realizowali też wspólnie projekt związany z Dniem Bezpiecznego Internetu. Najlepsi uczestnicy rywalizacji otrzymali nagrody.

Erasmus+, to unijny program wspierający kształcenie, szkolenie, młodzież i sport w Europie. Jednym z jego działów jest promocja edukacji wczesnoszkolnej i szkolnej na etapie szkół podstawowych. Obecny budżet tego programu wynosi około 26,2 mld euro. Jest to niemal dwukrotność kwoty finansowania przeznaczonej na poprzedni program obejmujący lata 2014–2020. W nowym programie na lata 2021–2027 kładzie się silny nacisk na wyłączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w życiu demokratycznym.

Językowy challenge

Szkoła Podstawowa w Wyszogrodzie przystąpiła do programu Erasmus+ 1 października 2019 roku. Jako beneficjant otrzymała 39 036 euro na realizację projektu wymiany szkół w latach 2019-2021 ze szkołami partnerskimi z Osnovna Škola „Dobri” za Splitu Chorwacji i Instituto Comprensivo Marconi – Michelangelo z Laterza z Włoch. Szkoły wspólnie realizują projekt „Innowacyjne metody nauczania języków obcych z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej”.

Efektem tego był pomysł rywalizacji językowej „Language challenge 2021” zaplanowany na dwa dni. 26 kwietnia uczniowie każdej szkoły mieli za zadanie zaśpiewać piosenki w dwóch językach obcych – językach partnerów, które zostały opublikowane na eTwinningu – specjalnej platformie komunikacyjnej. W drugim dniu wyzwania uczniowie musieli zmierzyć się z łamańcami językowymi w dwóch językach obcych – językach partnerów.

Przed rozpoczęciem zadania, uczniowie z partnerskich szkół przygotowali krótki filmik, w którym zaprezentowali łamańce w swoich ojczystych językach. Filmik z Wyszogrodu został przygotowany przez Zuzannę Winczyńską, uczennicę klasy 8b. Następnie wszyscy chętni uczestnicy nagrali wybrane przez siebie zwroty. Nie było to łatwe zadanie, tym bardziej, że cała rywalizacja rozgrywała się online.

Trzydniowy „Language challenge 2021” zakończył quiz online na platformie Quizizz. 59 chętnych uczestników projektu przystąpiło do zmagań z zakresu wiadomości ogólnych o Polsce, Włoszech i Chorwacji. Najlepszą okazała się Jana Orlandini ze Splitu. Drugie miejsce zdobył Roko Rajnis, również z Chorwacji, a trzecie wyszogrodzianka – Zuzanna Winczyńska.

Bezpiecznie w sieci

Tegorocznym pomysłem realizowanym w ramach Erasmus+ był międzynarodowy projekt programu związany z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja zachęcała do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online, uświadamia istoty wspierania pozytywnych zmian w sieci.

– Wszyscy powinniśmy dbać o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym. We współpracy z włoskimi i chorwackimi partnerami, najważniejszym narzędziem komunikacji i realizacji działań jest właśnie internet. Dlatego też niezmiernie ważne jest promowanie bezpieczeństwa w sieci. W ramach tegorocznej akcji polscy uczniowie wraz z opiekunami przygotowali w języku angielskim prezentację multimedialną o cyberzagrożeniach – wspomniała Bogumiła Jasińska, dyrektor SP w Wyszogrodzie.

Prezentacja dotycząca bezpiecznego internetu została opublikowana wcześniej na platformie eTwinning i udostępniona partnerom. Na jej podstawie przeprowadzono quiz e-learningowy, którego celem było zwiększenie świadomości uczniów w zakresie zagrożeń w sieci oraz uwrażliwienie młodych ludzi na negatywne, niebezpieczne zjawiska pojawiające się w wirtualnym świecie. Pierwsze i drugie miejsce zdobyły Chorwatki Ena Vućina i Laura Paić, a trzecie uczeń z Wyszogrodu ­ Mikołaj Klus.

W kwietniu przeprowadzono także konkurs graficzny, w którym uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością języka angielskiego, ale też zrobieniem komiksu w dowolnym programie graficznym o bezpieczne zachowania w sieci. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i wybór laureatów był bardzo trudny. Zdecydowano, że przedstawiciel każdej ze szkół uczestniczących w rywalizacji, dostanie nagrodę. W Wyszogrodzie był to Piotr Ciarka, w Splicie – Dana Kelam, a w Laterza –­ Elena Bozza.

Czy uda się w tym roku uda się wymiana turystyczna w ramach Erasmus+ pomiędzy szkołami? Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej.

Bogumiła Nowak

Fot. SP Wyszogród

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz