Dni Sochaczewa 2021

fot. archiwum
Podniesienie flagi miejskiej na maszt przy akompaniamencie hejnału Sochaczewa i wystrzał z armaty historycznej na placu Kościuszki rozpoczną w piątek 11 czerwca Święto Mieszkańców. Będzie to, niestety, jedno z niewielu wydarzeń w realu. Większość propozycji zaistnieje wirtualnie.

Obchody koordynuje Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta i, jak twierdzi jego szefowa – Joanna Niewiadomska-Kocik, namacalną formą obchodów będą wystawy i publikacje przygotowane na tę okazję. Propozycje są dedykowane mieszkańcom i prezentują ich dorobek twórczy. Świętować będziemy w dniach 11-13 czerwca.

Salwa armatnia ma nam przypomnieć o 800-leciu kasztelanii sochaczewskiej, a „30 lat samorządu sochaczewskiego 1990-2020” zobrazuje wystawa plenerowa na pl. Kościuszki. Mieszkańcy będą mogli przypomnieć sobie pierwsze trudne lata samorządności, ludzi, którzy tworzyli nową Radę Miasta, władze Sochaczewa, inwestycje zrealizowane w ciągu trzech dekad. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja o tym samym tytule.

Na lokalnym rynku wydawniczym ukaże się także przewodnik pt. „Weekend w Sochaczewie”, który ma zachęcić do odwiedzenia naszego miasta i pokazać, jak ciekawy może być dwudniowy pobyt na naszym terenie. Wydawnictwo zostało tak skonstruowane, aby goście nie musieli się zastanawiać, jak zagospodarować czas. Przewodnik poprowadzi specjalną trasą osoby zmotoryzowane, wskaże kierunek zwiedzania tym, którzy przyjadą pociągiem i zaproponuje spacer po mieście w taki sposób, aby zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. Twórcy wydawnictwa uważają, że będzie ono przydatne także mieszkańcom, którzy chcieliby zaprosić do Sochaczewa znajomych, rodzinę i pokazać im swoje miasto.

Z okazji Święta Mieszkańców sochaczewianie otrzymają dwie gry wirtualne. Pierwsza z nich to historyczna gra turystyczna, w której główną postacią będzie obrońca Sochaczewa podczas tej słynnej bitwy, major Feliks Kozubowski. Poznamy lub przypomnimy sobie interesujące zabytki, trasy, przyrodę okolicy. Będziemy mieć także okazję do zdobycia skarbów. Nie wolno przegapić takiej okazji.

W podobnym klimacie utrzymany jest projekt „Sochaczew w panoramie 3D i gra wirtualna” zrealizowany przez Wydział Kultury, Turystyki i Promocji. Udamy się na historyczną wycieczkę, w której przewodnikiem będzie Frycek, czyli Fryderyk Chopin i to z jego perspektywy będziemy oglądać Sochaczew. Zobaczymy piękne panoramiczne zdjęcia, przeniesiemy się w wirtualny świat zabytków i odpowiemy na ukryte zagadki. To może być naprawdę fajna zabawa dla całych rodzin.

Obiecująco zapowiada się także premiera publikacji wspomnieniowej autorstwa Wiesława Jana Tuszyńskiego pt. „TADZIO – Tadeusz Tomaszewski”. Jest to opowieść o legendarnym profesorze Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Doskonałym nauczycielu, nietuzinkowym człowieku i przyjacielu uczniów. Opowieść wartka, szczera, niesztampowa, pisana emocjami płynącymi z bliskiej znajomości z „Tadziem”. Publikację sfinansowało Miasto Sochaczew.

Kolejne wydawnictwo to tom wierszy Stanisławy Pogórskiej pt. „Rozmowy z Chopinem i Historią”. Utwór jest jednym ze zwycięskich projektów Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Autorka zamieszcza w nim własne utwory poetyckie poświęcone kompozytorowi i ważnym wydarzeniom z jego życia. Poezje będą prezentowane na spotkaniach z młodzieżą i ilustrowane utworami Chopina. Podczas Dni Sochaczewa odbędzie się premiera wydawnictwa i projektu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie obchodzi w tym roku swoje 75-lecie. Ponieważ czas nie sprzyja bezpośrednim spotkaniom, książnica przygotuje materiały informacyjne i promocyjne dla czytelników korzystających z jej zbiorów. Swój jubileusz biblioteka uczci dwoma filmikami, które zostaną pokazane w internecie. Pierwszy będzie opowiadał o bogatej historii placówki, drugi o jej dniu dzisiejszym.

Do propozycji realizowanych w realu należy ekspozycja w galerii biblioteki w kramnicach, która  zostanie otwarta 9 czerwca. Będzie to retrospektywna wystawa blisko 100 prac nadesłanych na konkurs „KOCHAM POLSKĘ – Władysław Ślewiński”. Prace pochodzą z lat 2012-2019 i będzie je można oglądać do końca września, jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja pandemiczna. W internecie natomiast zobaczymy kilkuminutowy film poświęcony wystawie.

Sochaczewskie Centrum Kultury przygotowało kilka propozycji dostępnych w sieci. Zobaczymy koncert Dziecięco – Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca FOLKLOREK prowadzonego przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską. Zespół wykonana suitę kurpiowską. Będzie także koncert uczestników Studia Wokalnego Piotra Milczarka, występ Open Day Junior, który zaprezentuje spektakl na motywach „Tajemniczego ogrodu”, którego przygotowaniem zajęli się Jolanta Kawczyńska i Piotr Milczarek. Ci sami animatorzy zaproponują występ OPEN DAY – Sochaczew Rozśpiewany. To już dziesiąta, jubileuszowa edycja, w której zobaczymy laureatów poprzednich programów.

Ponadto do obejrzenia będzie występ młodszych grup zespołu Abstrakt, pracujących pod kierunkiem Moniki Osieckiej-Jaworskiej oraz koncert finałowy fragmentu musicalu OZ REMIX (na motywach „Czarnoksiężnika z krainy Oz”) oraz fragmentu spektaklu muzycznego ZAUCHA TRIBUTE w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia pod dyrekcją Artura Komorowskiego. W musicalu  wystąpią także Teatr Maska i zespół taneczny Abstrakt.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprosi nas na spacer wirtualny po placówce. Będzie to premiera projektu, który już na stałe zagości w sieci. Od tego czasu każdy zainteresowany będzie mógł oglądać zbiory muzealne on-line.

W ramach Galerii Hugo-Bader zobaczymy wystawę malarstwa regionalnego, a pracownicy muzeum opowiedzą o sochaczewskich zabytkach. Michał Górny przypomni historię zamku książąt mazowieckich, Mariusz Samborski przedstawi nam dotychczas zgromadzoną wiedzę na temat podgrodzia, opierając się na badaniach archeologicznych, a Radosław Jarosiński przybliży historię sochaczewskich kościołów. Nagrania zostaną udostępnione osobno, poprzez kanał na platformie YouTube, oraz na stronie i portalach społecznościowych.

W obchody Święta Mieszkańców włącza się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina. Zobaczymy 40-minutowy koncert tegorocznych dyplomantów oraz półgodzinny występ zespołów kameralnych i chóru II st. pod kierunkiem Iwony Niemyjskiej.

Pozostając w kręgu muzyki, jej miłośnicy będą mogli posłuchać Orkiestry Dętej Sochaczew pod dyrekcją Justyny Piątkowskiej-Duraj oraz obejrzeć wideoklip pt. „Sochaczew da się lubić” w wykonaniu Orkiestry Akordeonowej kierowanej przez Ludwika Skrzypka.

Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych zachęca do udziału w zabawach internetowych: Państwa/Miasta na sportowo; Gdzie jest piłka?; Rebusy;  Quiz o sporcie. Odbędzie się także prezentacja filmu z udziałem stowarzyszeń sportowych z propozycją ćwiczeń dla dzieci w ramach zajęć Małego Sportowca.
W realu odbędzie się natomiast Sochaczewska Olimpiada Przedszkolaków, na którą MOSiR zaprasza najmłodszych mieszkańców miasta już 11 czerwca. Zawody zaplanowano na obiektach przy ul. Warszawskiej. Mamy też propozycje wydarzeń, które odbędą się pod warunkiem odwołania obostrzeń związanych z  pandemią. Będzie to turniej koszykówki i konkurs rzutów do kosza, turniej siatkówki plażowej i tenisa stołowego.

Obchodom towarzyszyć będzie punkt poboru krwi zorganizowany przez sochaczewskich krwiodawców, a Fundacja Ronalda McDonalda po raz kolejny zaprosi dzieci i rodziców do gabinetu na kołach na bezpłatne badania.

W intencji mieszkańców odbędzie się niedzielna msza u św. Wawrzyńca.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz