Czy warto inwestować przy pomocy kontraktów CFD?

Rynek pozagiełdowy w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Handel na tego rodzaju rynku za pomocą różnorodnych walut lub różnic kursowych jest dla wielu szansą na naprawdę spory zarobek. Mając kontakt z tego rodzaju inwestycjami z pewnością prędzej czy później spotkasz się z początkowo trudnymi nazwami jak kontrakt CFD czy trader CFD. Jak inwestować, aby nie stracić?

Podstawy kontraktów CFD

Kontrakty CFD (ang. contract for difference) stanowią instrumenty pochodne, dzięki którym zyskujesz łatwy dostęp do rynku walut, kryptowalut, akcji, surowców i światowych indeksów. I teraz ważna informacja: posiadacze kontraktów CFD nie są właścicielami instrumentu bazowego, którego kontrakt dotyczy, a jedynie spekulują na temat jego ceny w określonym czasie, czy będzie ona wzrastać, czy może jednak spadać.

Osoba, która ma zamiar osiągać zyski przy pomocy kontraktów na różnice cenowe i która do tego celu wykorzystuje ruchy cenowe dotyczące instrumentów bazowych, znana jest pod nazwą tradera CFD.

Więcej informacji – przeczytaj o tym tutaj o zacznij swoją podróż.

Skuteczne porady dla początkujących

W pierwszej kolejności ułóż strategię handlu kontraktami. Zanim wejdziesz na rynek, skorzystać z konta demo, na którym bez obaw o stratę będziesz mógł przećwiczyć wybraną strategię i w razie konieczności wprowadzić do niej odpowiednie zmiany. Ważne jest nie tylko opracowanie planu realizacji zysków (ang. take profit), ale również plan, który przewiduje realizację strat (ang. stop loss).

Chroń swój kapitał. Od razu zaznaczmy nie da się całkowicie uniknąć strat, jednak można je sensownie ograniczyć. Generalnie zazwyczaj nie powinno się ryzykować więcej niż maksymalnie kilku procent swojego kapitału zgromadzonego na rachunku.

Więcej nie znaczy lepiej. Nie warto zawierać zbyt dużej ilości kontraktów w jednym czasie. Inwestowanie to praca, która wymaga skupienia i czasu. Poza tym dobrze jest skrupulatnie śledzić otwarte pozycje nawet przy otwartych zleceniach take profit i stop loss.

Zyskujesz na wzrostach, ale nie zapomnij też o spadkach. Kontrakty CFD dają możliwość uzyskania zysku zarówno na wzrostach, jak i spadkach. Jednak pamiętaj że wzrosty są znacznie bardziej stabilne.

Nauka poprzez margin call. Masz dwa wyjścia w takiej sytuacji. Możesz skorzystać z dopłaty, lub zacząć redukować pozycji. Pojawienie się margin call powinno stanowić czerwone światełko ostrzegawcze o zbyt dużym ryzyku.

Cierpliwość to cecha każdego tradera. Powinien on trzymać się wyznaczonej strategii, ale jednocześnie być niezwykle elastyczny w zależności od aktualnej sytuacji. Chociaż szybki zysk jest kuszący, to warto pamiętać o zdrowym rozsądku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz