Co warto zobaczyć w puszczy

fot. archiwum

Poza pociągiem retro ze Stacji Sochaczew do Wilczy Tułowskich szykuje się całkiem sporo atrakcji związanych z Puszczą Kampinoską. Mieszkańcy stolicy oraz turyści mogą wybrać się na kilka dostępnych tras puszczańskich i to niezależnie od pogody. Teren ten oferuje wiele wspaniałych miejsc, zarówno w słońcu, jak i w deszczu.

 Kolej wąskotorowa z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej wyruszyła 8 maja i zaplanowane przejazdy potrwają do końca października. Jednak z uwagi na pandemię są ograniczenia dotyczące ilości przewożonych osób, zachowania odstępów oraz zasad dotyczących gastronomii.

W trakcie pierwszych przejazdów nie było pikników z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej. W zamian był dłuższy spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej. Jednak gastronomia wraca od 1 czerwca. Dziecięce ogniska i przejazdy do puszczy odbędą się w pełnym zakresie z tradycyjnym ogniskiem z kiełbaskami. Restauracja i punkt gastronomiczny będą pracować w lecie, choć obciążone rygorami sanitarnymi.

W związku z pandemią covid zalecana jest sprzedaż biletów online przez platformę eWejsciówki.pl. Tylko w niewielkim zakresie możliwy jest zakup biletów przy wejściu. Wnętrza wagonów kolejki są dezynfekowane przed i po kursie, a w każdym dostępne pojemniki z płynem do dezynfekcji. Niestety, póki co pasażerowie zmuszeni są zasłaniać twarz maską.

Wakacyjną atrakcją na terenach puszczańskich były zwykle rejsy promem przez Wisłę z Nowodworów do Łomianek, czyli z prawobrzeżnej Warszawy do Puszczy Kampinoskiej. Jednak w tym roku są trudności z obsługą tej trasy, choć warszawscy urzędnicy zapowiadają, że prom wyruszy w wakacje.

Za to od 15 maja wrócił autobus linii 800, od metra Młociny do cmentarza w Palmirach. Autobus kursuje we wszystkie soboty, niedziele i święta oraz 4 czerwca (Boże Ciało na trasie w kierunku przez Łomianki, Dziekanów Leśny do Palmir i KPN). Ponownie też uruchomione zostało Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach. Placówka ta jest czynna od czwartku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. Obowiązują obostrzenia sanitarne i limit 30 osób jednocześnie przebywających w budynku.

Turyści są też zapraszani do Granicy, gdzie mogą jak zwykle zwiedzić tutejsze atrakcje Chatę Kampinoską, Kapliczkę Leśników oraz skansen starych budowli wiejskich, a obok niego Aleje Dębów, gdzie drzewa sadzili wybitni Polacy. Na chętnych przy parkingu w Granicy czeka wystawa fotograficzna, a w sezonie turystycznym mała gastronomia pod chmurką. Jednak i tu jest wymóg zachowania reżimów sanitarnych.

Na terenie gminy Kampinos działają też obiekty agroturystyczne i hotelarskie, z tym jednak, że w obecnej sytuacji trzeba kontaktować się bezpośrednio z ich właścicielami, by ustalić, na jakich zasadach one działają i czy przyjmują już gości.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz