Bezdomne psy szukają domów

Teresin – Nie ma praktycznie tygodnia, aby na terenie gminy Teresin nie pojawił się porzucony pies. Bywają też zwierzaki potrącone przez samochody. Gmina zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt i zapobieganiu ich bezdomności realizuje sumiennie zadania opiekuńcze wobec zwierząt. Wypracowane są specjalne procedury w tym względzie.

­Urząd Gminy Teresin przyjmuje zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt, tj. błąkających się dłuższy czas, okaleczonych, wyglądających na chore. Zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt przyjmowane są tylko i wyłącznie pod numerami (46) 86425 62 , 864 25 31 lub osobiście w siedzibie urzędu przy ul. Zielonej 18 w godzinach 8.00-16.00 (poniedziałek – środa ) oraz 7.00 -15.00 (czwartek – piątek.)

­ „Zgłaszający zwierzę, podaje miejsce jego przebywania i w miarę możliwości współpracuje z urzędem gminy do czasu przybycia pracowników schroniska. Urząd gminy nie przyjmuje zgłoszeń anonimowych” – informuje Urząd Gminy w Teresinie.

Po ustaleniu terminu, zwierzę jest odławiane przez firmę Tomvet – Psiakowo z Łowicza (tel. 693 691 963). Po godzinach pracy urzędu gminy, w dni świąteczne oraz dni wolne od pracy tylko w nagłych przypadkach przyjmowane są zgłoszenia do odłowienia zwierzęcia.

Zwierzęta ranne w wypadkach drogowych, również dzikie należy zgłaszać do Urzędu Gminy w Teresinie oraz całodobowo do Przychodni Weterynaryjnej VETPLANET w Rozlazłowie 31B (tel. 602 616 962, 600 340 557).

Koszty leczenia zwierząt powypadkowych zgłoszonych do innej przychodni weterynaryjnej niż ta, z którą gmina Teresin ma podpisaną umowę, nie będą finansowane. Mieszkaniec gminy posiadający psa lub kota, może natomiast liczyć na dofinansowanie 50 procent wartości zabiegu (kastracji lub sterylizacji zwierząt), a także kosztów eutanazji miotu kociąt lub szczeniąt. Jest też 50 procent refundacji kosztów oznakowania psa. Zgłoszenia zabiegów przyjmuje Referat Mienia i Środowiska w urzędzie gminy.

Obecnie gmina Teresin finansuje koszty utrzymania w schronisku Psiakowo i Spółka w Piotrowicach pod Łowiczem około 20 psów różnych ras. Jednak w większości są to mieszańce. Są to głównie młode pieski. Najstarszy ma około 6 lat. Wszystkie są spragnione ludzkiej czułości i opieki.

Chętni mogą w sprawie adopcji kontaktować się bezpośrednio ze schroniskiem: tel. (46) 837 35 24 lub 601 303 395, e-mail: tomvet31@gmail.com lub z Urzędem Gminy Teresin tel. (46) 864 25 62, 46 861 38 15, e-mail: s.andrusiewicz@teresin.pl , e-mail: urzad.gminy@teresin.pl.

Każdy pies przeznaczony do adopcji, jak informuje Urząd Gminy w Teresinie, jest zdrowy, odrobaczony, odpchlony, posiada podstawowe szczepienia, jest wysterylizowany lub wykastrowany oraz oznakowany jest czipem.

BN

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz