Będą odbierać amfiteatr

Fot.: Jerzy Szostak  

Już tylko odbiory techniczne dzielą nas od otwarcia nowego amfiteatru w Sochaczewie. Warta prawie 14 milionów złotych inwestycja, to ostatni etap zagospodarowania terenów nad Bzurą oraz wokół wzgórza zamkowego.

Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim, co prawda trwają ostatnie prace związane z budową amfiteatru, to już w tym tygodniu powinny się rozpocząć  pierwsze odbiory techniczne inwestycji.

Na początek budynek zostanie sprawdzony przez pracowników sanepidu i strażaków. Następnie przyjdzie czas na kontrolę pod względem technicznym, które pozwolą na wydanie przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego decyzji o jego użytkowaniu. Jak nam powiedziano, cała procedura związana ze sprawdzaniem inwestycji potrwa kilka tygodni. Wszystko wskazuje na to, że amfiteatr zostanie oddany do użytku na początku czerwca.

Cud nad Bzurą  

Budowa nowego amfiteatru, który jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów na Mazowszu, kosztowała prawie 14 milionów złotych. Większość tych środków miejski samorząd pozyskał z funduszy zewnętrznych oraz z dotacji.

Obiekt został zaprojektowany przez czołowe europejskie biuro architektoniczne – Heinle, Wischer und Partner Architekci. Amfiteatr został wkomponowany w otoczenie tak, że w przeciwieństwie do starej muszli koncertowej nie przesłoni widoku na zamek osobom, które zasiądą na widowni. Stało się tak nie tylko poprzez usadowieniu go w zadoleniu, ale też dzięki jego półkolistemu kształtowi oraz samej scenie. A ta jest otwarta na wzgórze zamkowe.

Mimo że budynek jest monolitem i w najwyższym miejscu ma 6 metrów wysokości, to jego wizualną lekkość osiągnięto poprzez przykrycie obiektu składającego z dwóch części, wspólnym, opadającym z obydwu stron do poziomu gruntu dachem. Pełni on jednocześnie funkcję ciągu pieszo-rowerowego. Ścieżka zaczyna się w parku przy ulicy Traugutta, a kończy przy ulicy Podzamcze. Do tego wybudowano również ścieżkę na tyłach amfiteatru oraz wzdłuż widowni, oddzielając ją tym samym od sceny.

Sam amfiteatr składa się z dwóch budynków podtrzymujących dach sceny. Tak zwany obiekt A, od strony ul. Podzamcze o powierzchni 120 m kw., pomieści garderoby i pomieszczenia sanitarne dla artystów. Ci do swojej dyspozycji oprócz samej sceny o powierzchni ok. 360 m kw. będą mieli również dwie garderoby po 25 m kw. każda, oraz sanitariaty. Z kolei w budynku B od strony ul. Traugutta o powierzchni 100 m kw. znajdzie się serwerownia z centralą monitoringu oraz pomieszczenia techniczne i magazyny dla obsługi imprez. Dodajmy, że cały obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dotyczy to zarówno zaplecza, jak i samej widowni. Ta pomieści 894 miejsca siedzące, rozplanowane są one w 8 rzędach o różnicy wysokości 45 cm, podzielone na 5 sektorów ograniczonych ciągami schodów. Ocenia się jednak, że – ze względu na ukształtowanie terenu i położenie sceny w niecce – widowiska w nowym amfiteatrze będzie mogło oglądać dużo więcej osób.

Na widownię będzie można wchodzić zarówno od strony ulicy Traugutta, jak i od ulicy Podzamcze.

Idą za ciosem

Nowy amfiteatr jest integralną częścią inwestycji dotyczącej zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. Ta trwała kilka lat, w ciągu których w pierwszym etapie wzmocniono wzgórze, zabezpieczając je przed osuwaniem oraz dokonano rewitalizacji ruin zamku książąt mazowieckich. W kolejnych etapach wybudowano bulwary, plażę miejską, przystań kajakową wraz z kawiarnią. Dokonano także renowacji parku im. F. Chopina i całkowicie przebudowano ulicę Podzamcze, przywracając jej dawny historyczny bieg. Całość inwestycji prowadzonych nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego kosztowała prawie 40 mln zł. W połowie koszty zostały pokryte z budżetu miasta, a reszta pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ale na tym nie koniec prac nad Bzurą. Jak już informowaliśmy, miejski samorząd rozpocznie w przyszłym roku prace związane z zagospodarowaniem terenu pomiędzy ulicą Podzamcze a nasypem, po którym biegnie ulica Płocka. W tym, miejscu ma powstać strefa aktywności. Miejsce, gdzie mieszkańcy, bez względu na wiek, ciekawie spędzą wolny czas. Dla młodzieży zostanie wybudowany skatepark i tor rowerowy, a dla spacerowiczów w każdym wieku ławki, stoliki szachowe natomiast najmłodsi będą mogli spędzić czas w „wyspie zainteresowań”.

Dodajmy, że miasto zamierza również wykupić od prywatnych właścicieli działki przy ulicy Podzamcze, na których znajdują się obecnie dwa drewnienia budynki. Po ich wyburzeniu miałby tam powstać parking i mały skwer.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz