Święto miasta w cieniu pandemii

fot. archiwum

Podniesienie flagi miejskiej na maszt przy akompaniamencie hejnału Sochaczewa i wystrzał z armaty historycznej na placu Kościuszki rozpoczną w piątek, 11 czerwca, Święto Mieszkańców. Będzie to, niestety, jedno z niewielu wydarzeń w realu. Większość propozycji zaistnieje wirtualnie.

Po raz kolejny, już drugi rok z rzędu, święto miasta, którym są Dni Sochaczewa, będzie miało ograniczoną formę. Większość imprez, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, będzie miało formę wirtualnych prezentacji.

Jak mówi Joanna Niewiadomska-Kocik – naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, namacalną formą obchodów będą wystawy i publikacje przygotowane na tę okazję. Propozycje są dedykowane mieszkańcom i prezentują ich dorobek twórczy. Świętować będziemy w dniach 11-13 czerwca.

W tym roku, ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, nie odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Odbędzie się natomiast uroczyste wciągnięcie flagi Sochaczewa na maszt znajdujący się na placu Kościuszki, odegrany zostanie także hymn miasta oraz zostanie oddany wystrzał armatni – informuje Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie.

Książka na święto

Salwa armatnia ma przypomnieć o 800-leciu kasztelanii sochaczewskiej, a „30 lat samorządu sochaczewskiego 1990-2020” zobrazuje wystawa plenerowa na Pl. Kościuszki. Mieszkańcy będą mogli przypomnieć sobie pierwsze trudne lata samorządności, ludzi, którzy tworzyli nową Radę Miasta, władze Sochaczewa, inwestycje zrealizowane w ciągu trzech dekad. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja o tym samym tytule.

Kolejną publikacją, jaka ukaże się podczas Dni Sochaczewa, będzie  przewodnik pt. „Weekend w Sochaczewie”, który ma zachęcić do odwiedzenia naszego miasta i pokazać, jak ciekawy może być dwudniowy pobyt na naszym terenie. Wydawnictwo zostało tak skonstruowane, aby goście nie musieli się zastanawiać, jak zagospodarować czas. Przewodnik poprowadzi specjalną trasą osoby zmotoryzowane, wskaże kierunek zwiedzania tym, którzy przyjadą pociągiem i zaproponuje spacer po mieście w taki sposób, aby zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc.

Obiecująco zapowiada się także premiera publikacji wspomnieniowej autorstwa Wiesława Jana Tuszyńskiego pt. „Tadzio – Tadeusz Tomaszewski”. To opowieść o nauczycielu Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Nietuzinkowym człowieku i przyjacielu uczniów. Kolejne wydawnictwo to tom wierszy Stanisławy Pogórskiej „Rozmowy z Chopinem i Historią”.

Opowieści o mieście

Z okazji Święta mieszkańcy otrzymają również dwie gry wirtualne. Pierwsza z nich to historyczna gra turystyczna. Poznamy lub przypomnimy sobie interesujące zabytki, trasy, przyrodę okolicy. Będziemy mieć także okazję do zdobycia skarbów.

W podobnym klimacie utrzymany jest projekt „Sochaczew w panoramie 3D i gra wirtualna” zrealizowany przez Wydział Kultury, Turystyki i Promocji. Udamy się na historyczną wycieczkę, w której przewodnikiem będzie   Fryderyk Chopin i to z jego perspektywy będziemy oglądać Sochaczew. Zobaczymy piękne panoramiczne zdjęcia, przeniesiemy się w wirtualny świat zabytków i odpowiemy na ukryte zagadki.

Z kolei Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprosi nas na spacer wirtualny po placówce. Będzie to premiera projektu, który już na stałe zagości w sieci. Od tego czasu każdy zainteresowany będzie mógł oglądać zbiory muzealne on-line.

Natomiast pracownicy muzeum opowiedzą o sochaczewskich zabytkach. Michał Górny przypomni historię zamku, Mariusz Samborski przedstawi nam dotychczas zgromadzoną wiedzę na temat podgrodzia, a Radosław Jarosiński przybliży historię sochaczewskich kościołów. Nagrania zostaną udostępnione osobno, poprzez kanał na platformie YouTube.

Na tegorocznych Dniach nie zabraknie również Miejskiej Biblioteki Publicznej, która w tym roku obchodzi swoje 75-lecie. Swój jubileusz biblioteka uczci dwoma filmikami, które zostaną pokazane w internecie. Pierwszy będzie opowiadał o bogatej historii placówki, drugi o jej dniu dzisiejszym.

Muzycznie i sportowo

Swoje propozycje dla mieszkańców z okazji Dni Sochaczewa przygotowało także Sochaczewskie Centrum Kultury. Zobaczymy koncert Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Folklorek. Będzie także koncert uczestników Studia Wokalnego Piotra Milczarka, występ Open Day Junior, który zaprezentuje spektakl na motywach „Tajemniczego ogrodu”.

Ponadto do obejrzenia będzie występ młodszych grup zespołu Abstrakt oraz koncert Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia. W obchody włącza się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina. Zobaczymy 40-minutowy koncert tegorocznych dyplomantów oraz półgodzinny występ zespołów kameralnych i chóru II st. pod kierunkiem Iwony Niemyjskiej. Posłuchamy także Orkiestry Dętej Sochaczew oraz będziemy mogli obejrzeć wideoklip pt. „Sochaczew da się lubić” w wykonaniu Orkiestry Akordeonowej kierowanej. Z kolei Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych zachęca do udziału w zabawach internetowych: Państwa/Miasta na sportowo, Gdzie jest piłka?, rebusy i  quiz o sporcie.

Odbędzie się również Sochaczewska Olimpiada Przedszkolaków, na którą MOSiR zaprasza najmłodszych mieszkańców miasta już 11 czerwca. Zawody zaplanowano na obiektach przy ul. Warszawskiej.

Szczegółowy program Dni Sochaczewa zamieścimy w kolejnym wydaniu „Expressu Sochaczewskiego”.

UM opr. jur

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz