Zwalczanie nornic w ogrodzie.

Nornice nie zalegną się w garażu ani w domu, gdyż żyją w ogrodach, ale niestety nawet wówczas wyrządzają sporo szkód. Ich obecność zagraża ogrodowej roślinności. Nornice preferują m.in. nasiona i owoce, ale podgryzają też korzonki roślin i cebule kwiatowe, niszcząc uprawy. Z wyglądu przypominają połączenie myszy z chomikiem. Zajmują się one budowaniem mocno rozgałęzionych systemów tunelowych tuż pod powierzchnią ziemi. Żerują głównie w godzinach późnowieczornych i nocnych, chociaż w razie głodu są w stanie grasować w ogrodzie także w ciągu dnia. Pojawia się pytanie, jak skutecznie pozbyć się nornic ze swojej działki? 

Zwalczanie nornic w ogrodzie 

Nornice są bardzo płochliwe, ale ich przestraszenie nie sprawi, że znikną bezpowrotnie z naszego ogrodu. Do dyspozycji są niechemiczne i chemiczne sposoby na ich zwalczenie. Warto zacząć od naturalnych sposobów i zapobiegać inwazji nornic. Ważne jest to, aby na bieżąco pozbywać się z ogrodu resztek roślin, usuwać pokos i chwasty. Najlepsze będzie utrzymanie czarnego ugoru zamiast grubej warstwy ściółki. Można założyć żywopłot, które staną się miejscem dla drapieżnych ptaków, łasic, kun czy tchórzy. Są to naturalni wrogowie nornic. Można wyłapywać gryzonie przy pomocy pułapek/zastawień potrzasków i gilotynek, umieszczonych w ich norach.  Na rynku dostępne są różnego typu preparaty chemiczne do odstraszania tego rodzaju szkodników, które wkłada się do każdej nory – zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie. Cebule i bulwy roślin można uchronić przed nornicami przy pomocy osłonek czy trzymanie w specjalnych koszyczkach lub zanurzając w roztworze typu Tirep – ma nieprzyjemny zapach dla gryzoni i zniechęca je do podgryzania.

Zaleca się uprawiać rośliny odstraszające nornice w postaci czosnku, wilczomlecza, nostrzyka czy korony cesarskiej. Można też wkładać części tych roślin do ich nor. W likwidacji nornic pomogą domowe zwierzęta w postaci kotów i psów. Teriery bardzo lubią polować na wszelkiego typu gryzonie. Z chemicznych metod zwalczania szkodników wymienić można spaliny i świece dymne. Niektórzy wkładają zatrute przynęty pokarmowe, co jednak nie jest zbyt bezpiecznym sposobem. Duża toksyczność substancji zawartych w takich przynętach sprawia, że tego typu zabiegi nie powinny być przeprowadzane na własną rękę. Można wówczas zrobić więcej złego, niż dobrego. Jeśli chcemy na dobre pozbyć się nornic z ogrodu, to warto skorzystać z usług profesjonalistów doświadczeniem. Firma Stander pozbywa się najróżniejszych gryzoni metodą fumigacji, czyli gazowania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz