Znowu wyruszy na trasę.

Do Muzeum Kolei Wąskotorowej wrócił po renowacji wagon typu 1Aw Bxhpi 1698. Prace sfinansowano z dotacji Fundacji Grupy PKP.

Obiekty serii Bxhpi, będące pierwszymi po II wojnie światowej wąskotorowymi wagonami pasażerskimi produkcji polskiej, budowano w latach 1954–1957 w Fabryce Wagonów w Świdnicy, według projektu opracowanego w Centralnym Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Taboru Kolejowego w Poznaniu. Czteroosiowe pojazdy o masie 14,8 t, długości ze zderzakami 15,26 m, szerokości zewnętrznej 2,26 m i wysokości 3,04 m wyposażone były w zespolony hamulec pneumatyczny, pomosty przejściowe, instalacje elektryczną i grzewczą (zasilaną z kotła parowozu). Przedział pasażerski mieścił 38 miejsc siedzących. Wewnątrz znajdowała się także toaleta. Wszystkie 126 egzemplarzy, które zeszły z linii produkcyjnej, trafiły na polskie tory o szerokości 750 mm. Stanowiły przez długi czas podstawę krajowego wąskotorowego taboru pasażerskiego. Schyłek ich eksploatacji przypada na lata 80.

Do dzisiaj w Polsce zachowały się 32 tego typu wagony, w tym dziewięć w zbiorach Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Osiem z nich stanowi czynny zabytkowy tabor wycieczkowy na szlaku do Puszczy Kampinoskiej.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz