Znów wróciły obostrzenia.

fot. Pixabay
Reklamy

W związku ze wzrostem zachorowań na covid-19, rząd zdecydował o wprowadzeniu lockdownu i nowych obostrzeniach między innymi na terenie województwa mazowieckiego, w tym w powiecie sochaczewskim. Zaczęły one obowiązywać od poniedziałku, 15 marca.

Sytuacja epidemiczna w kraju jest coraz bardziej dynamiczna. Zachorowań na covid-19 jest tak dużo, że mówi się już o trzeciej, tym razem największej fali zachorowań od początku pandemii. Dlatego w ubiegłym tygodniu rząd podjął decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w województwach: mazowieckim, pomorskim oraz lubuskim. Przedłużono także lockdown w województwie warmińsko-mazurskim.

 Najgorsze przed nami

W przypadku województwa mazowieckiego obostrzenia weszły w życie od poniedziałku 15 marca i mają obowiązywać do 28 marca. Niewykluczonej jednak, że jeżeli liczba zachorowań nie zacznie spadać, to zostaną one przedłużone. Prawdopodobnie – patrząc na dane dotyczące zachorowań odnotowanych ma Mazowszu – tak się stanie.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że tylko w czwartek 11 marca na terenie naszego województwa odnotowano 3756 nowych przypadków koronawirusa. Ostatni tak duży wzrost zachorowań na terenie województwa mazowieckiego miał miejsce 27 października ubiegłego roku, kiedy to odnotowano 3529 przypadków covid-19.

Wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii. W województwie mazowieckim odnotowujemy parametr na poziomie mniej więcej 47 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców, w województwie lubuskim to jest trochę poniżej 47. Oba te województwa przekroczyły już poziom, który odnotowywaliśmy w przypadku woj. warmińsko-mazurskiego, gdy cofaliśmy luzowanie wprowadzane systematycznie w styczniu i lutym – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. Dodając, że szczytu zachorowań powinniśmy się spodziewać przed świętami wielkanocnymi.

Ponowne zamykanie

Lawinowy wzrost zachorowań na Mazowszu spowodował, że na całym terenie województwa od 15 do 28 marca zostały zaostrzone zasady bezpieczeństwa. W tym lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Swoją działalność będą musiały zawiesić baseny, z wyjątkiem tych wykonujących działalność leczniczą, lub z których korzystają członkowie kadry narodowej.

Ponownie zostaną zamknięte: kluby fitness, siłownie, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające oraz kasyna. Podobnie jest z hotelami, wyjątkiem są hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych. Wprowadzono także częściowe ograniczenia dotyczące sprzedaży w galeriach handlowych, nie dotyczą one: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

Od poniedziałku zamknięte zostały również: teatry, muzea, galerie sztuki, kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury. Ograniczenia obejmą ponadto obiekty sportowe, które mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Dodajmy, że rząd podjął również decyzję o przekazaniu mieszkańcom województwa mazowieckiego 21,6 mln maseczek ochronnych. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała ich dystrybucja na terenie powiatu sochaczewskiego. Prawdopodobnie ich rozdział będzie przebiegał podobnie, jak ma to miejsce na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie poszczególne samorządy wyznaczyły punkty ich odbioru, a każdy mieszkaniec mógł otrzymać cztery maseczki.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz