Znów będą leli asfalt.

Po roku przerwy znów rusza program „Drogi zamiast błota”. Tegoroczne inwestycje, związane z modernizacją rozpadających się ulicy na terenie Sochaczewa, pochłoną ponad cztery miliony złotych.

 Jeszcze w tym miesiącu Urząd Miejski, powinien ogłosić przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się bieżącym utrzymywaniem dróg na terenie miasta. Inaczej mówiąc poszukiwany będzie wykonawca tegorocznej edycji programu „Drogi zamiast błota”. A ten był zawieszony decyzją radnych na rok. Było to związane z zapowiedzią zaprzestania odbioru śmieci przez firmę Partner, jeżeli nie dostanie więcej pieniędzy za wykonywane usługi. Aby nie doprowadzić do radykalnej podwyżki opłat zdecydowano się na zawieszenie programu, a środki zarezerwowano na utwardzanie ulicy przeznaczono na dopłaty do wywozu nieczystości. Gdyby radni nie poparli prośby burmistrza płacilibyśmy za odbiór odpadów 24 złotych od osoby. Łącznie do tej pory dołożono do opłat ponad milion złotych, z programu utwardzania ulic.

 Powrót programu

Co ciekawe w tegorocznym budżecie miasta nie zapisano środków na kontynuację prowadzonego od 2011 roku programu, w wyniku, którego wszystkie ulice na terenie Sochaczewa są już przejezdne a na większości z nich pojawiała się nakładka asfaltowa.

Okazuje się jednak, że środki na kontynuację programu udało się wygospodarować. A to oznacza, że na kolejnych ulicach pojawi się asfalt. Nie należy się jednak spodziewać, że w tym roku padnie rekord utwardzanie. Prawdopodobnie w związku z koniecznością dokończenia realizowanych już inwestycji, jak chociażby budowa nowego amfiteatru czy systemu gromadzenie wód opadowych nawierzchnia bitumiczna pojawi się na najwyżej trzech, czterech ulicach. Natomiast te, które są wytłuczniowane zostaną wyrównane. Niewykluczone jednak, że w ciągu roku, w miarę pojawiania się wolnych środków m.in. z przeprowadzonych przetargów, radni zdecydują się na zwiększenie funduszy. Z czym mieliśmy już do czynienia w poprzednich latach.

 Kasa na współpracę

Patrząc na tegoroczny budżet miasta można odnieść również wrażenie, że nie tylko nie zapisano tam środków na kontynuację programu „Drogi zamiast błota”.

Otóż jedyną tegoroczną inwestycja drogową, realizowaną przez miejski samorząd, jest przebudowa około 900-metrowego odcinka ulicy 15 Sierpnia. Ma kosztować budżet miasta 1 970 000 złotych. Co w porównaniu ze środkami przeznaczonymi w poprzednich latach na poprawę stanu sochaczewskich ulicy wydaje się kwotą nad wyraz skromną.

Nic bardziej mylnego. Do tego trzeba dodać środki, jakimi miasto wspomoże Starostwo Powiatowe przy remoncie dróg będących w jego zarządzie, a znajdujących się na terenie Sochaczewa. Pierwsza z tych inwestycji to dokończenie przebudowy ulicy Trojanowskiej. W tym przypadku miasto wspomoże powiat kwotą 577 543 zł. Sama inwestycja ma się rozpocząć w kwietniu i potrwa do końca lipca. Koszt przebudowy fragmentu ulicy o długości 686 metrów wyniesie 2 274 172 zł. Ulica zostanie przebudowana przez firmę Strabag na odcinku od skrzyżowania z ulicą Przylasek do granic miasta. Plan przewiduje wymianę podbudowy, wybudowanie odwodnienie oraz ułożenie nowej nawierzchni, przystosowane do dużych obciążeń. Do tego dojdzie ścieżka rowerowa oraz jednostronny chodnika.

 Miliony na drogi

Miejski samorząd wspomoże również powiat przy kolejnych inwestycjach drogowych. Starostwo zostanie wsparte kwotą 265 592 złotych, która zostanie przeznaczona na pierwszy etap przebudowy ulicy Głowackiego. Jak poinformowano nas w Powiatowym Zarządzie Dróg prace mają się rozpocząć na początku kwietnia i potrwają do 30 września. Inwestycja na odcinku 645 metrów – od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do torów kolejowych prowadzących do hal magazynowych na Polach Czerwonkowskich – ma być realizowana przez firmę Strabag. Plan przewiduje wymianę podłoża i przebudowę nawierzchni ulicy. Wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz powstanie jednostronny chodnik wraz ze ścieżką rowerową. Powstaną także miejsca postojowe wzdłuż ogrodzenia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego.

Miasto przeznaczy również 228 540 złotych na opracowanie przez Starostwo dokumentacji technicznej nowej przeprawy przez Bzurę.

Jeżeli podsumujemy wszystkie środki – w tym te, które mają zostać przekazane powiatowi – to okaże się, że jest to 4 097 676 złotych. Czyli tyle samo na drogowe inwestycje przeznaczano w poprzednich latach.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz