Zmiana woli darczyńcy.

Moja macocha darowała mi nieruchomość. Nasze stosunki układały się do tej pory dość poprawnie. Ostatnio jednak coś zaczęło się psuć. Macocha zarzuca mi, że jestem niewdzięczny i zachowuję się wobec niej niewłaściwie. Czy darowizna może zostać odwołana?
Mariusz G.
 Oczywiście istnieją okoliczności umożliwiające darczyńcy odwołanie darowizny. I tak darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Rażąca niewdzięczność jest pojęciem szerokim i niedookreślonym, ale jako przykłady takich nagannych etycznie zachowań można wskazać nieudzielenie pomocy w chorobie, agresja zarówno słowna, jak i werbalna itp.
Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.
Darowizna nie może być jednak odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.
Podstawa Prawna: Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) i in.
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus, Francuska 26 lok. 11
Warszawa
kom.500-020-048

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz