Złożyli hołd Powstańcom.

Fot. Przemysław Jośko/UG Kampinos

KAMPINOS Każdego roku społeczność gminy Kampinos oddaje hołd bohaterom Powstania Styczniowego. Do jego wybuchu doszło 22 stycznia 1863 roku w odpowiedzi na zarządzoną 25 stycznia przez władze rosyjskie brankę na prowincji, czyli przymusowe wcielenie młodych Polaków do armii carskiej. Co roku odprawiana jest msza święta w intencji powstańców oraz odbywają się uroczystości przy mogile ich upamiętniającej.

W ubiegłych latach były też konkursy z wiedzy na temat Powstania Styczniowego oraz koncerty pieśni patriotycznych. W tym roku z powodu pandemii ograniczono obchody do niezbędnego minimum. Odwołane zostały uroczystości towarzyszące. Jednak i tak sporo osób uczestniczyło w obchodach.

W niedzielę, 24 stycznia ks. Bogusław Zalewski, nowy proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kampinosie, odprawił uroczystą mszę świętą w intencji powstańców walczących i poległych za wolną i niepodległą Polskę. W homilii proboszcz przypomniał o najwyższej ofierze oddanej przez tysiące Polaków, ich poświęceniu oraz przywiązaniu do uniwersalnych wartości, takich jak „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Następnie wszyscy zebrani udali się pod pomnik Mogiłę Powstania Styczniowego, gdzie po wspólnym odśpiewaniu hymnu złożone zostały wieńce i zapalone znicze.

Na zakończenie Monika Ciurzyńska – wójt gminy Kampinos, w imieniu wszystkich zebranych podziękowała księdzu Bogusławowi za odprawienie mszy, jak również za to, że z takim zaangażowaniem i zapałem włączył się w lokalną tradycję styczniowych uroczystości. Trzeba tu przy tym zaznaczyć, że jest on w parafii od niedawna, gdyż objął ją tuż przez świętami Bożego Narodzenia.

Podziękowano też strażakom, którzy tego dnia przybyli na uroczystości z pocztem sztandarowym i swoim komendantem Zbigniewem Plochem, Stowarzyszeniu Towarzystwo Kampinoskie, które każdego roku oddaje hołd Powstańcom Styczniowym, a także mieszkańcom i sympatykom gminy, którzy angażują się w kultywowanie tej lokalnej tradycji i tym razem mimo obecnej sytuacji stawili się na obchodach.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz