Zinwentaryzują ciepło.

fot.pixabay

TERESIN W związku w przystąpieniem do realizacji programu w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2020”, finansowanego przez samorząd Województwa Mazowieckiego, od 18 stycznia do 27 lutego na terenie gminy Teresin przeprowadzona zostanie inwentaryzacja źródeł ciepła. Podobne działania podjęte były w innych gminach powiatu sochaczewskiego.

Samorządowcom chodzi o zapoznanie się ze stanem urządzeń, jakie są na wskazanym terenie. Tym samym celem działań jest polepszenie jakości życia mieszkańców poprzez poprawę jakości powietrza, a także wsparcie gminy na realizację zadań wynikających z przepisów prawa miejscowego, takich jak uchwała antysmogowa, czy plan działań krótkoterminowych. Po zrealizowaniu inwentaryzacji i poznaniu, czym dysponuje, gmina będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pozaklasowych źródeł ciepła dla mieszkańców oraz realizację innych zadań dotyczących ochrony powietrza. Warunkiem tego, aby uzyskać środki na projekty proekologiczne realizowane przez gminę, jest jednak przystąpienie do spisu wszystkich mieszkańców.

Inwentaryzację prowadzić będzie AMM Investments. Aby nie było niespodzianek, pracownicy tej firmy legitymować się będą identyfikatorami oraz upoważnieniami. Ankietę inwentaryzacyjną można też wypełnić samemu, korzystając z druku na stronie amminvetment.pl/teresin lub cutt.ly/teresin. Oba formularze są identyczne. Można też wykonać telefon (48) 794 607 008 w godzinach 14.00 – 17.00 i przekazać informacje ankieterowi firmy.

Inwentaryzacje są obowiązkowe dla każdego budynku i lokalu emitującego ciepło, wytwarzanego do celów grzewczych oraz podgrzania wody. Jeśli użytkownicy uniemożliwią spisanie lokalu lub budynku, wtedy wpisani zostają jako posiadacze najbardziej emisyjnego, bezklasowego źródła ciepła, które uznane jest za nieekologiczne.

­„Podane w inwentaryzacji informacje będą wykorzystane wyłącznie do utworzenia bazy istniejących źródeł ciepła. Celem tego spisu jest też pomoc doradcza i finansowa gminy przy wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne” – informuje Urząd Gminy w Teresinie.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz