Zima niestraszna gminom.

fot.pixabay
Reklamy

W gminach powiatu sochaczewskiego jest pełna gotowość do nadejścia pierwszych śniegów i gołoledzi. Choć prognozy tego nie zapowiadają, to jednak urzędnicy gminni deklarują, że zima nie jest im straszna, gdyż sprzęt i ludzie gotowi są do odśnieżania i usuwania wszelkich oblodzeń.

 Zima od kilku lat na terenie powiatu jest dość łagodna. Czy tak będzie w tym roku? Trudno to przewidzieć. Rok temu zapowiadano najmroźniejszą zimę stulecia, a okazała się chyba najłagodniejszą od wieku.

– Co prawda prognozy nie zapowiadają, aby szybko na naszym terenie pojawił się śnieg. Temperatury nadal są plusowe w okolicach 5-10 stopni powyżej zera. Jeśli będzie śnieg, to najpewniej pojawi się dopiero z początkiem grudnia. My jesteśmy jednak gotowi do zimy i zabezpieczeni na śnieżyce – zapewnia Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Zadania rozdzielone

W gminie Nowa Sucha, jak co roku, teren został podzielony na rejony zimowego utrzymania dróg. Akcja odśnieżania prowadzona jest jednocześnie przez kilku operatorów, którzy podlegają osobie odpowiedzialnej w urzędzie gminy. W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi, na których jest największy ruch. Standard polega na utrzymaniu przejezdności wszystkich dróg gminnych. Za akcję zimowego utrzymania dróg odpowiada zastępca kierownika referatu gospodarki komunalnej urzędu gminy. Natomiast za drogi powiatowe na terenie gminy Nowa Sucha Powiatowy Zarząd Dróg w Sochaczewie.

Już teraz, jak zaznacza wójt Mońka, wszystkie zakresy prac na drogach zostały ściśle wytyczone, a mieszkańcy poinformowani, gdzie w razie potrzeby mają zgłaszać potrzeby odśnieżenia dróg. Gmina Nowa Sucha dysponuje odpowiednim sprzętem, a wsparcie rolników i przedsiębiorców działa jako uzupełnienie tam, gdzie jest to niezbędne. Taka organizacja akcji zimowej dobrze się sprawdziła.

W podobnym systemie rejonizacji zimowego utrzymania dróg zdecydowano się działać na terenie gminy Rybno. Za pierwszy rejon odpowiada Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Rybnie, któremu podlegają wsie Wężyki, Sarnów, Antonin, Karolów Rybnowski, Nowa Wieś, Aleksandrów oraz część Rybna. Wyznaczone są telefony do przyjmowania zgłoszeń, a do informowania mieszkańców Jan Kowalczyk z urzędu gminy. W rejonie drugim odpowiedzialnym za utrzymanie dróg zimą jest referat rolnictwa i gospodarki komunalnej w Urzędzie Gminy w Rybnie. Ten rejon to wsi: Rybionek, Ludwików, Kamieńszczyzna, część Jasieńca i pozostała Rybna, Cypriany, Zofiówka, Ćmiszew Rybnowski, Józin, Ćmiszew Parcel i Erminów. W tym rejonie zgłoszenia przyjmuje Jarosław Cieślak, pracownik referatu. Ostatni, trzeci rejon to pozostałe wsie i tu odśnieżaniem zajmuje się firma Jarosław Borkowski Transport-Handel-Usługi, z którą trzeba się kontaktować w sprawie utrzymania dróg w tym rejonie. Ze strony urzędu gminy odpowiedzialnym jest Tomasz Ozimek.

– Jesteśmy gotowi na zimowe wyzwania i uważam, że poradzimy sobie nawet w czasie długotrwałych śnieżyć – zapewnia Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Jest sprzęt i ludzie

– Tak jak zawsze jesteśmy przygotowani do zimy. Są zabezpieczeni pracownicy do zimowego utrzymania dróg. Mamy też   sprzęt, czyli pługi do odśnieżania. Sytuacja jest pod kontrolą i wszystko jest gotowe. Zima z pewnością nas nie zaskoczy – stwierdza Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów.

Jedyną obawą jest sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem. Obawa, aby pracownicy nie rozchorowali się i mogli pracować przy odśnieżaniu.

W pełnej gotowości jest też gmina Sochaczew, która zabezpieczyła wszystko co niezbędne do zwalczania utrudnień spowodowanych przez zimę.

– Mamy zabezpieczone dwie piaskarki do zwalczania śliskości nawierzchni, odpowiedni zapas mieszanki z piaskiem, są też cztery pługi, które będą podczepianie pod ciężkie maszyny rolnicze przy odśnieżaniu – informuje Wojciech Ćwikliński, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w gminie Sochaczew.

O zimowe zabezpieczenie dróg zadbały pozostałe gminy. Również tam zakres prac podzielony został na rejony, za które odpowiadają konkretne firmy. Teraz tylko wszyscy czekają na śnieg. W przypadku niewykorzystania funduszy w akcji zimowej, pieniądze przeznaczane są na inwestycje drogowe.

Bogumiła Nowak

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz