Zebrano ponad sto worków śmieci.

To głównie sąsiedzka akcja, lecz po jej nagłośnieniu włączyli się w nią również inni mieszkańcy miasta. W niedzielne przedpołudnie 17 maja blisko 30 osób zebrało się przy ul. Księżycowej i wyruszyło zbierać śmieci na terenie lasu między ul. Powstańców Warszawy, Smolną i Mokasem.

Inicjatorką akcji była Natalia Ciura. – Wspólnie z koleżanką Karoliną Szymańską mieszkamy na dwóch skrajach lasu i wychodzimy do niego na spacery z psami. Na początku same zbierałyśmy śmieci. Po jakimś czasie próbowałyśmy zachęcić do tego też okolicznych mieszkańców.

Wydarzenie na portalu Facebook „Czysty Las – Śmieci Out!” pozwoliło na dotarcie do większej liczby odbiorców. Grupa wolontariuszy spotkała się w niedzielne przedpołudnie.

– Przez ostatnie dziesięsciolecia ten las stał się praktycznie dzikim wysypiskiem śmieci. Tam gdzie kiedyś były doły, teraz są nawet trzymetrowe góry śmieci. Tak naprawdę zebraliśmy tylko wierzchnią warstwę. Następnym razem, a planujemy powtórzyć akcję jesienią, przydałby się nam jakiś cięższy sprzęt, jak koparka. Zebraliśmy ponad sto worków. Znaleźliśmy w lesie takie rzeczy jak: telewizor, części samochodowe, kawałki azbestowego dachu, liczne materiały budowlane. Natrafiliśmy też na ogromną folię przemysłową, przykrywa się taką na przykład uprawy truskawek. Musieliśmy ją pociąć, w kawałkach zajęła nam 10 worków – mówi Natalia Ciura.

Partnerem akcji sprzątania lasu w Chodakowie był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, który zapewnił worki na odpady, a w poniedziałek na jego zlecenie firma śmieciowa dostarczy kontener i zabierze zebrane w lesie śmieci.

UM

fot. UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz