Ze Słowackim na wąskotorówce.

fot.podglądowe

SOCHACZEW W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie po raz kolejny w sobotę 5 września odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Muzealna odsłona wydarzenia realizowana była wspólnie ze Stowarzyszeniem Sochaczewskie Wieczory Literackie – Atut oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego prezentowane było w Osadzie Puszczańskiej nad rzeczką Łasicą w Tułowicach turystom przybyłym pociągiem retro na letni piknik. Podczas niego pasażerowie przysłuchiwali się dramatowi Słowackiego, lektury wybranej do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Zaprezentowane zostały dwa akty sztuki, czytane z podziałem na role. Nie zabrakło humorystycznych wpadek językowych, jak też nieprzewidzianych sytuacyjnych odnośników do współczesności, zupełnie przypadkowych i nieprzewidzianych przez autora dramatu, a odczytanych przez uczestników czytanej lektury. Prezentacja mimo wszystko zaciekawiła publiczność, głownie tę najmłodszą. Baśniowa opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie była i nadal jest bardzo popularna, wywierając duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę. Jest też ulubioną lekturą pasjonatów romantyzmu.

Za rok kolejna odsłona Narodowego Czytania w Muzeum Kolei Wąskotorowej.

BN

Fot. MKW Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz