Zasiedzenie części nieruchomości.

Mam działkę pod Warszawą. Moi rodzice ogrodzili tę działkę dawno temu. Ja niedawno remontowałem ogrodzenie. Zgłosił się do mnie sąsiad, twierdząc, że znaczna część mojej działki należy jednak do niego, bo stanowi część jego działki i granica była błędnie wytyczona. Do tej pory nigdy nie miał nic przeciwko wytyczonym granicom. Czy mogę zasiedzieć część jego nieruchomości? Sąsiad twierdzi, że nie mogę zasiedzieć jego części.

Adam K.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadacz nieruchomości, który nie jest jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Posiadaczem samoistnym jest osoba, która włada rzeczą jak właściciel i wydaje się, na podstawie skromnych co prawda informacji, że tę przesłankę Pan spełnia. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że zasiedzieć można nie tylko całą nieruchomość, ale także jej część. Jeżeli więc spełnia Pan również przesłankę upływu niezbędnego czasu posiadania samoistnego, to Pański wniosek o stwierdzenie zasiedzenia powinien zostać uznany za uzasadniony.

Podstawa Prawna: Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) i in.

Kalina Kisiel-Bartoszewicz

radca prawny, kom.500-020-048

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz