Zaraza zbiera śmiertelne żniwo.

W wyniku zachorowania na koronawirusa zmarło dwoje mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Jest jednak także dobra informacja, dwoje mieszkańców naszego powiatu, u których stwierdzono COVID-19, wyzdrowiało. Nie odnotowano także nowych przypadków zarażenia.

Według komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sochaczewie, z niedzieli 26 kwietnia, liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową wyniosła 128, a liczba mieszkańców objętych izolacją domową 5. Z kolei osób objętych nadzorem epidemiologicznym było 199, a hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 czworo.

Nie odnotowano natomiast żadnego nowego przypadku zarażenia i nadal jest to 13 mieszkańców naszego powiatu. Odnotowano natomiast dwa zgony spowodowanie COVID-19, a dwie osoby wyzdrowiały.

Po raz kolejny przypominamy, że wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej: www.gis.gov.pl oraz https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Co prawda rząd zniósł część obowiązujących restrykcji, ale nadal obowiązują zasady higieny, których musimy przestrzegać. A na czym one polegają oraz jak je stosować, możemy sobie przypomnieć, wchodząc na stronę: gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus.

Natomiast o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa dowiemy się na specjalnej, całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Przy okazji dodajmy, że w związku z przedłużeniem na czas nieokreślony konieczności odbycia kwarantanny dla osób powracających do kraju, Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło całodobową infolinię, pod którą dowiemy się o zasadach przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

Więcej swobody

Wiadomo z kolei, co dalej z uczniami i zakończeniem przez nich roku szkolnego. W piątek 24 kwietnia Dariusz Piontkowski, minister edukacji, poinformował o wytycznych dla szkół w związku z pandemią. Otóż, szkoły, żłobki oraz przedszkola zostaną zamknięte jeszcze do 24 maja. Z kolei w dniach 8-29 czerwca odbędą się egzaminy maturalne. Natomiast egzaminy ósmoklasistów zaplanowano na 16-18 czerwca, egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe mają się odbyć od 22 czerwca do 9 lipca, a egzaminy zawodowe w okresie 17-28 sierpnia.

Minister poinformował również, że wyniki matur powinny być znane do 11 sierpnia, ewentualne poprawki odbyłyby się na początku września. Z kolei nowy rok akademicki miałby rozpocząć się normalnie, jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli.

Rząd przedstawił także kolejne etapy łagodzenia restrykcji związanych z epidemią. W kolejnym etapie planowane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami. Planowane jest również otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki. W kolejnym, trzecim etapie otwarte zostałyby zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, oraz sklepy w galeriach handlowych. Przy czym w tym ostatnim przypadku, podobnie jak w sytuacji otwarcia gastronomii, wprowadzone mają być ograniczenia, o których rząd póki co nie informuje. Wiadomo natomiast, że zostaną wznowione zawody sportowe do 50 osób, ale jedynie na otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Kolejny etap ma dotyczyć otwarcia salonów masażu i solariów, oraz wznowienia działalności siłowni i klubów fitness oraz kin i teatrów.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że restrykcje będą stopniowo uchylane, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski, a my sami będziemy zachowywali dyscyplinę i przestrzegali obowiązujących ograniczeń.

Łamanie zakazów

A z tym bywa różnie i jak wynika z informacji przekazanych nam przez Komendę Powiatową policji w Sochaczewie, nie wszyscy przestrzegają obowiązujących nakazów.

Na terenie powiatu sochaczewskiego doszło do kolejnych przypadków złamania obowiązkowej kwarantanny. Objęte nią były osoby, które wróciły do kraju z zagranicy, a po zmianie przepisów również zamieszkujący wspólnie członkowie ich rodzin. Wobec nich toczy się postępowanie w sprawie o wykroczenie. Na osoby, które nie zastosowały się do obowiązkowej kwarantanny, nałożono kary administracyjne – poinformowała nas Agnieszka Dzik, rzecznik prasowy sochaczewskiej policji.

W ubiegłym tygodniu policjanci pojechali na kontrolę do 23-letniego mężczyzny, który przyjechał do Sochaczewa z Niemiec. Mundurowi dwukrotnie podejmowali próby sprawdzenia, ale mężczyzny nie było. Trzecia próba okazała się udana, sochaczewianin wracał właśnie do domu. W lekceważący sposób wyjaśnił policjantom, że nie ma zamiaru przestrzegać zasad kwarantanny. Funkcjonariusze poinformowali go o konsekwencjach prawnych. Następnie przesłano materiały do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który nałożył na mężczyznę karę administracyjną.

Kolejny przypadek dotyczy kobiety, która odbywa kwarantannę z powodu powrotu z zagranicy członka rodziny, który z nią mieszka. Jednak 21 kwietnia złamała kwarantannę, wychodząc na zakupy. Gdy policjanci przyjechali do jej domu i zadzwonili z prośbą, by podeszła do okna, kobieta najpierw twierdziła, że jest w toalecie i nie może wykonać polecenia mundurowych. Po chwili przyznała się, że nie ma jej w domu, ponieważ wyszła do sklepu. W jej sprawie również toczy się postępowanie, a sanepid nałożył na nią karę administracyjną.

Przypominamy, że każda osoba objęta obowiązkową kwarantanną nie może opuszczać miejsca jej odbywania – dodaje Agnieszka Dzik.

Jerzy Szostak

Fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz