Zamykają ulicę 15 sierpnia.

SONY DSC
Reklamy

W tym tygodniu, a dokładnie w środę 17 czerwca, zostanie zamknięty dla ruchu kołowego odcinek ulicy 15 Sierpnia od skrzyżowania z Traugutta do ulicy Broniewskiego. Także w środę miejscy radni zadecydują, czy miasto przystąpi do drugiego etapu remontu tej ulicy.

Do połowy października kierowcy muszą liczyć się objazdami remontowanego odcinka ulicy 15 Sierpnia na odcinku od Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina do ulicy Broniewskiego. Zamknięcie ulicy nastąpi 17 czerwca. Będą mogły poruszać się nią jedynie pojazdy mieszkańców domów położonych przy remontowanym odcinku.

Wytyczyli objazdy

 Wykonawca inwestycji, którym jest firma Trakt, wyznaczył objazdy ulicami: Łuszczewskich, Towarową, Okrzei oraz Licealną. W związku ze zmianą organizacji ruchu, autobusy linii 3 i 3A jadące do i z PKP, będą pomijać przystanek na ul. Łuszczewskich. Zmiany czekają nas również na ulicy Wojska Polskiego. Ta dotychczas jednokierunkowa ulica na odcinku od Mazowieckiej do Lotników stanie się dwukierunkowa. Likwidacji do czasu zakończenia przebudowy 15 Sierpnia ulegną miejsca postojowe, które obecnie zajmują jeden pas ruchu, co ułatwi jazdę kierowcom skręcającym z ulicy Lotników. Utrudnienia w ruchu potrwają prawdopodobnie do 20 października. Co prawda pierwotnie zakładano, że prace związane z remontem jednej z najważniejszych sochaczewskich ulic zakończą się 30 września. Ale w związku z obostrzeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa nastąpiła przerwa w pracach, która spowodowała przesunięcie terminu zakończenia inwestycji. Jednak firma Trakt zapewnia, że zrobi wszystko, aby jak najszybciej oddać remontowany odcinek 15 Sierpnia do użytku.

Wszystko wskazuje jednak na to, że z kłopotami związanymi z przejazdem tą ulicą, kierowcy będą borykali się również w przyszłym roku. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim, burmistrz Sochaczewa planuje wpisanie do drogowych inwestycji na przyszły rok modernizacji ul. 15 Sierpnia, jej odcinka od Broniewskiego do obwodnicy miasta.

Gigantyczne wsparcie

Miejski samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie z rządowego Programu Dróg Samorządowych.

Otrzymaliśmy 3,2 miliona złotych. Wartość całego zadania szacujemy na 4,98 miliona złotych i o zabezpieczenie takiej kwoty w Wieloletniej Prognozie Finansowej zwrócę się do radnych na sesji 17 czerwca. Będę przekonywał, aby wpisali to zamierzenie do planów inwestycyjnych, nawet w tym trudnym dla samorządu czasie. Dotacja pokrywa aż 65 procent kosztów, a takiej oferty nie można odrzucić. Jeśli radni przyjmą dotację, za rok skończymy przebudowę tej ulicy na całej długości. A mówimy o dwóch miejskich odcinkach, mających łącznie 1,6 kilometra, oraz wykonanym już fragmencie wojewódzkim o długości 2,1 kilometra. Nie udałoby się to bez współpracy z marszałkiem, radnymi sejmiku oraz ministrem Maciejem Małeckim – podkreśla Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Dodając, że również obecny remont odcinka 15 Sierpnia stał się możliwy dzięki otrzymanej dotacji z PDS w wysokości 2,5 mln.

Czy radni zdecydują się na wsparcie planów burmistrza? Tego dowiemy się w środę 17 czerwca. Warto jednak przypomnieć, że w latach 2017-2021 w kompleksowy remont dróg zainwestowane zostanie prawie 19 mln zł, przy czym wkład samorządu miasta to tylko 3,8 mln. zł, gdyż resztę kosztów pokryją Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz budżet państwa.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz