Zamykają się przed petentami.

fot. archiwum

Ostatnie dni związane z wprowadzeniem obostrzeń sanitarnych spowodowały, że większość gmin powiatu sochaczewskiego drastycznie ograniczyła bezpośrednie kontakty petentów w swoich urzędach. Jednak nie we wszystkich przypadkach zdecydowano się na radykalne ograniczenia. Część gmin utrzymała możliwość załatwienia spraw w urzędzie. Tyle tylko, że są to sprawy wyjątkowo pilne oraz te, których nie można załatwić online lub telefonicznie. W takim przypadku trzeba się umówić.

­- Staramy się ograniczyć liczbę klientów do maksimum. Tylko w sprawach niecierpiących zwłoki i gdy to konieczne można przyjść do nas. Oczywiście zachowane są wszelkie reżimy sanitarne. Pilnujemy się bardzo, bo już mieliśmy kilka przypadków koronawirusa w naszym urzędzie. Co prawda szczęśliwie się skończyło. Osoby wyzdrowiały i nie było przypadku śmiertelnego. Stąd nasza ostrożność teraz, zwłaszcza że zagrożenie istnieje nadal – mówi Elżbieta Kowalczyk, sekretarz gminy Sochaczew.

Całkowity zakaz

­– W związku z wprowadzeniem na terenie całej Polski nowych obostrzeń związanych ze wzrostem zachorowań na COVID-19, informujemy, że Urząd Gminy Młodzieszyn od 22 marca do odwołania wstrzymuje bezpośrednie przyjęcia interesantów. Kasa urzędu pozostaje otwarta. W celu dokonania wpłaty, interesanci są wpuszczani pojedynczo. Zalecamy jednak dokonywanie płatności drogą internetową – poinformowała mieszkańców Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn.

Wójt zaleca bezwzględny nakaz zachowania środków bezpieczeństwa w postaci noszenia masek, dezynfekcji i dystansu. Jednocześnie apeluje do mieszkańców o powstrzymanie się od wizyt w urzędzie i załatwianie wszystkich spraw telefonicznie, korespondencyjnie, pocztą internetową lub poprzez ePUAP. Jak informuje, to w trosce o bezpieczeństwo interesantów. Załatwiane będą wyłącznie sprawy niezbędne w tym: wydawanie aktów zgonu i wydawanie dowodów osobistych.

Wszelkie potrzebne formularze i druki można pobrać ze strony internetowej urzędu. Aby złożyć wniosek czy podanie, należy je po wypełnieniu zeskanować  i przesłać na adres poczty elektronicznej sekretariat@mlodzieszyn.pl lub wrzucić do skrzynki na korespondencję wystawionej przed urzędem. Dopuszczane są osobiste wpłaty, z tym, że petenci wpuszczani są pojedynczo do urzędu. Pozostali muszą czekać przed budynkiem. Monika Pietrzyk apeluje jednak o wpłaty na konta internetem lub w placówkach bankowych.

Również Urząd Gminy Rybno od 22 marca także wstrzymał bezpośrednią obsługę interesantów.

­– Na teren gminy można wejść tylko przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Osoby z wyraźnymi objawami choroby, jak na przykład katar, kaszel, podwyższona temperatura, proszone są o powstrzymanie się od bezpośredniego załatwiania spraw w urzędzie i stosowanie kontaktu w formie telefonicznej bądź mailowej – informuje Damian Jaworski, wójt gminy Rybno, dodając, że tylko w koniecznych sytuacjach wpuszczane będą pojedyncze osoby.

Mniej restrykcyjnie

Pozostałe gminy powiatu sochaczewskiego też zaostrzyły wejścia do swych siedzib. Kontrolują – podobnie jak gmina Sochaczew – petentów, mierząc im temperaturę przed wejściem. Stawiają też wymogi odnośnie masek i dezynfekcji. Jednak dopuszczają częściową obsługę.

­ – W związku z wejściem w życie nowych przepisów prawnych informuję, iż Urząd Gminy Nowa Sucha w dalszym ciągu funkcjonuje w taki sposób, aby mogli państwo bez problemu załatwić wszelkie niezbędne sprawy – informuje Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Jednak w przypadku spraw niewymagających obecności w urzędzie, wójt prosi o załatwianie ich telefoniczniee-mailowo lub poprzez e-PUAP, jako system znacznie bezpieczniejszy i niegrożący zakażeniem wirusem. We wszystkich sprawach prowadzonych przez Urząd Gminy Nowa Sucha można kontaktować się z pracownikami w normalnych godzinach pracy urzędu . W gminie zalecana jest płatność online, a w kasie preferowane płatności bezgotówkowe.

Bezpośrednia obsługa interesantów jest utrzymana w sprawach niezbędnych i odbywa się wyłącznie na parterze budynku urzędu w wyznaczonym stanowisku przy wejściu głównym. Tam też można wrzucać do skrzynki wnioski, podania i pisma. Każdy dokument poddawany jest 24-godzinnej kwarantannie. Petenci wpuszczani są pojedynczo i każdemu mierzona jest temperatura przed wejściem.

W gminach Iłów, Brochów i Teresin, choć dopuszcza się interesantów, to jednak podobnie jak w całym powiecie zachęca do załatwiania zdalnie wielu spraw oraz płatności.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz