Zakończenie wyjątkowego Roku Szkolnego w gminie Iłów.

26 czerwca wszystkie szkoły z terenu gminy Iłów zakończyły Rok Szkolny 2019/2020. Były to wyjątkowe, bardzo skromne, krótkie spotkania w reżimie sanitarnym. Epidemia COVID-19 zabrała m.in. ósmoklasistom bale, na które szykowali się od roku, a trzecioklasistom uroczyste pożegnanie swoich Pań i wejście w nowy rozdział edukacji szkolnej.

Od 12 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. Wstępnie miało to być krótkie, dwutygodniowe wyłączenie, jednak sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła Ministra Edukacji Narodowej do zamknięcia szkół do końca Roku Szkolnego. Od 25 marca rozpoczęła się nauka zdalna mająca na celu zrealizowanie podstawy programowej. Od 25 maja w szkołach wprowadzono zajęcia opiekuńcze.

Początkowo nie wszyscy uczniowie mieli równe szanse, zgłaszano brak odpowiedniego sprzętu, dostępu do Internetu. 7 maja br. Gmina Iłów zakupiła 25 nowych laptopów, niezbędnych do zdalnego nauczania, które proporcjonalnie do ilości uczniów w placówkach trafiły do szkół – Szkoły Podstawowej  w Iłowie (11 szt.), Szkoły Podstawowej w Brzozowie Starym (7 szt.), Szkoły Podstawowej w Kapturach (4 szt.) i Szkoły Podstawowej w Giżycach (3 szt.). Gmina pozyskała na ten cel 60 tysięcy złotych z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Obecnie planowany jest zakup kolejnych laptopów.

Nauczyciele i uczniowie szkół na terenie gminy Iłów wykazali się elastycznością i szybko przestawili na naukę zdalną. Mimo braku bezpośrednich spotkań, ciągle utrzymywali kontakt z dziećmi i rodzicami. Uczniowie byli odpytywani, wykonywali prace na oceny, mogli zadawać pytania, a także dyskutować online. Były prowadzone liczne wideokonferencje, rozmowy telefoniczne, porady, a następnie także konsultacje.

W szkołach nie zabrakło również imprez okolicznościowych i konkursów. Szkoła Podstawowa w Iłowie zorganizowała m.in. konkurs „Nie bądź zielony w sprawie autyzmu” z okazji światowych dni autyzmu, akademie online z okazji 100-rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz złożenie kwiatów w 85 rocznicę śmierci patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. W Brzozowie Starym i Kapturach   przeprowadzono wierszową sztafetę, apelując o rozwagę, rozsądek i konieczność pozostania w domu. W Kapturach uczniowie dowiedzieli się, czym jest słynna angielska herbata, obchodząc National Tea Day. Szkoła Podstawowa w Giżycach uczestniczyła w Akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE, upamiętniającej 77 Rocznicę Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim oraz kampanii społecznej: „Cała Polska czyta dzieciom”. Niemal wszystkie placówki obchodziły Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Mamy i Dzień Dziecka.

W czerwcu we wszystkich szkołach w reżimie sanitarnym odbyły się egzaminy ósmoklasisty, które przebiegły bez zakłóceń.

Mimo zaistniałych ograniczeń, był to bardzo aktywny czas dla uczniów, którzy w tym roku otrzymali wyjątkowo dużą ilość stypendiów Wójta Gminy Iłów dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży, na które przeznaczono kwotę 20 000 zł – to jest o ….. więcej niż w latach ubiegłych.

Wszystkim Uczniom życzymy radosnych, słonecznych, beztroskich, a zarazem bezpiecznych wakacji i powrotu do szkoły we wrześniu.

Prezentujemy fragment wierszowej sztafety przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Brzozowie Starym pod opieką p. Agaty Łagody.

ZOSTAŃ W DOMU (fragment)

Przez wirusa z domu nie wychodzimy,

Lekcje polskiego online prowadzimy

I chociaż nie odpowiada to nikomu,

Posłusznie wszyscy zostajemy w domu.

Rękawiczki na dłonie zakładamy,

Maseczką twarz przyozdabiamy,

Nie podajemy dłoni nikomu,

Głosimy wszystkim: „ZOSTAŃ W DOMU!”.

„Zostań w domu” powiadają,

Mądrzy ludzie się słuchają,

Siedzą w domu, nie wychodzą,

Wtedy innym nie zaszkodzą.

Koronawirus skrada się skrycie,

Odbiera zdrowie, a nawet życie,

Grozi starszemu i młodemu,

Nie odpuszcza nikomu,

Dlatego – zostań w domu!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz