Zajmą się podatkami.

Na kolejnej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 14 listopada, radni zajmą się lokalnymi podatkami na 2020 r. Wszystko wskazuje na to, że tym razem, po raz pierwszy od czterech lat można będzie się spodziewać ich podwyższenia. Jak już informowaliśmy, dotyczy to stawek podatków od nieruchomości, bo te od środków transportu pozostaną na niezmienionym od ośmiu lat poziomie.

Średnio podatki mają wzrosnąć o ok. 7 procent, co w przypadku nieruchomości oznacza uszczuplenie naszego budżetu w skali roku o trzy złote. Natomiast w przypadku firm za użytkowanie stumetrowej hali produkcyjnej przedsiębiorca zapłaci miesięcznie 10,30 zł więcej niż w 2019. Dodajmy, że korekta stawek związana jest z koniecznością zabezpieczenia w budżecie Sochaczewa środków na 2020 r., które zostały uszczuplone w wyniku decyzji podjętych przez rząd. A te polegały na obniżeniu stawki PIT, podniesieniu płacy minimalnej, pociągającej za sobą wzrost wynagrodzeń chociażby dla nauczycieli, którą trzeba będzie częściowo pokryć z budżetu miasta. A trzecią przyczyną jest zerowy PIT dla 26-latków.

Przypomnijmy, że z każdego tysiąca złotych odprowadzonego przez mieszkańca Sochaczewa do budżetu państwa – w formie podatku PIT – później do kasy miasta wraca niemal 400 zł. Udział w tym podatku zapewnia budżetowi miasta aż 25 procent rocznych dochodów. Z kolei rządowa zapowiedź podniesienia płacy minimalnej o ponad 15 procent, to konieczność znalezienia w budżecie miasta kilku milionów złotych.

dot

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz