Zagrożenie ciągle rośnie

fot.pixabay

REGION Ptasia grypa (HPAI) rozwija się coraz dynamiczniej. Na początku marca zanotowano przypadek tej choroby u dzikiego ptaka na terenie gminy Brochów, przy granicy w Puszczą Kampinoską.

Jednak zagrożenie nie maleje. W związku z tym 30 marca Wojewoda Mazowiecki skierował apel do hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dotyczy to nie tylko tych mających fermy, ale też tych posiadaczy kilku sztuk drobiu na własne potrzeby. Hodowcy powinni unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa i jednocześnie zachować wysokie standardy sanitarne. Przede wszystkim myć ręce po każdym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim jak i własnym drobiem. Należy też myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym. Przy obsłudze drobiu w gospodarstwie trzeba zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do pracy i zmieniać je po wyjściu z kurnika. Zalecane jest stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach, gdzie utrzymywany jest drób i zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich ptaków. Hodowcy powinni też pamiętać, by nie dotykać bez zabezpieczenia, martwego ptactwa lub sprawiających wrażenie chorych, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków i poić tylko wodą ze zbiorników, do których nie mają dostępu dzikie ptaki. Każde nawet najmniejsze podejrzenie choroby ptactwa domowego powinno być natychmiast zgłaszane służbom weterynaryjnym.

Na razie poza wspomnianym jednym przypadkiem na terenie gminy Brochów nie ma innych zgłoszeń. Jednak służby weterynaryjne zachęcają do stosowania zasad zapobiegania zakażeniom domowego ptactwa i nie wypuszczania go poza kuniki.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz