ZADBAJMY O RĘCE PODCZAS EPIDEMII.

 

 W wyniku stałego kontaktu z wodą i środkami odkażającymi skóra rąk może stać się wysuszona, spierzchnięta i spękana. Jesteśmy w obecnym czasie zmuszeni do bardzo częstego mycia i odkażania rąk. Należy robić to z rozmysłem, aby nasza skóra nie doznała uszczerbku.

W wielu przypadkach nie wystarcza samo kremowanie rąk w trakcie i po pracy. Skutkiem niewłaściwej pielęgnacji może być egzema rąk. Gdy zaburzone są funkcje obronne skóry, do organizmu łatwiej wnikają zarazki i chemikalia ze środowiska i mogą wywoływać np. stany zapalne. Nie wszystkie partie rąk są w tym samym stopniu podatne na egzemę. Pierwsze oznaki przesuszenia i zaczerwienienia pojawiają się między palcami. Zrogowaciały naskórek jest tu bardzo cienki i delikatny i dlatego ma mniejsze możliwości ochrony przed wysuszeniem i chemikaliami. Ponadto palce są zazwyczaj mniej lub bardziej do siebie zbliżone, dlatego często dochodzi do gromadzenia się potu i łoju oraz napęcznieniu skóry między palcami. Prowadzi to stopniowo do rozkładu zrogowaciałej warstwy naskórka i osłabienia mechanizmów obronnych.

Miedzy palcami częściej występują ostre stadia choroby z zaczerwienieniem i stanami zapalnymi. Podatne na egzemę są także opuszki palców.

Egzema palców i rozwijająca się z niej egzema dłoni nierzadko mogą doprowadzić do utraty zdolności wykonywania wielu prac.

Egzema palców może rozszerzyć się aż do macierzy paznokci. Składa się ona, jak wiadomo, z warstwy komórek, które poprzez ciągłe procesy podziału tworzą płytki paznokci. Dzielące się stale komórki stanowią jednak system bardzo wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Rozszerzanie się egzemy z palców na macierz paznokci mogą doprowadzić do drastycznych zaburzeń w procesie powstawania płytek. W bardzo wielu przypadkach występują zaburzenia we wzroście paznokci jako skutek egzemy palców.

Bezpośrednie leczenie samej płytki paznokcia nie jest możliwe. Terapia zawsze obejmuje leczenie palców. Jeśli uda się je uleczyć, to paznokcie będą rosnąć prawidłowo.

Leczenie egzemy to długi proces.

Istnieje jeden sposób uniknięcia skutków egzemy dłoni; to zmiana zachowań pielęgnacyjnych i zawodowych. Należy ograniczyć kontakt z wodą i środkami chemicznymi. Unikać długotrwałego noszenia gumowych rękawiczek. Stosować odpowiednie środki ochronne i intensywną pielęgnację. Obyśmy po epidemii nie musieli leczyć skóry rąk. W przypadku niepokojących zmian należy udać się do lekarza.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz