Zabytki spod zamku na specjalnej wystawie.

Podobnie jak pozostałe miejskie instytucje kultury – biblioteka i SCK, również Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą powoli chce wracać do normalnego funkcjonowania. Na razie w ograniczonym zakresie, dlatego „odmrażanie” placówki przebiegnie w trzech etapach.

Pierwsza faza to przygotowania do otwarcia placówki, i potrwa ona do 17 maja. Od 18 do 31 maja muzeum ma pracować w warunkach ograniczonego dostępu zwiedzających, to jest czynny będzie jedynie skansen. Wystawę stałą sprzętu wojskowego obejrzymy od worku do piątku w godz. 10.00 – 14.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 16:00. Wejście na teren skansenu ma się odbywać osobnym wejściem od zewnątrz. Dopiero w trzeciej fazie, czyli od 1 czerwca, muzeum zaprosi zwiedzających do oglądania ekspozycji zgromadzonych we wnętrzach dawnego ratusza miejskiego.

– Przez ostatnie dwa miesiące musieliśmy ograniczyć pewne formy naszego działania, takie jak akcje edukacyjne czy zwiedzanie wystaw. Jednak cały czas pracujemy. W posiadaniu naszego muzeum jest kilkanaście tysięcy eksponatów. Wykorzystaliśmy ten czas na przeprowadzenie badań inwentaryzacyjnych, zmieniamy opisy i wartości eksponatów. Ponadto cyfryzujemy nasze księgi, listy poległych, prowadzimy badania naukowe –  mówi dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Paweł Rozdżestwieński.

– Mam nadzieję, że w pierwszej połowie czerwca uda się otworzyć wystawę czasową „Nowożytny Sochaczew”, gdzie pokażemy zabytki odnalezione m.in. podczas prac archeologicznych prowadzonych podczas budowy nowego amfiteatru. To fascynujący zbiór. Wernisaż tej wystawy planowaliśmy na tegoroczne Dnia Sochaczewa. Wiadomo już, że święto miasta się nie odbędzie, ale wierzę, że uda nam się przygotować wystawę, tak jak pierwotnie planowaliśmy i zaakcentować w ten sposób Dni Sochaczewa – dodaje dyrektor muzeum.

źródło: UM

fot.archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz