Za śmieci drożej.

SONY DSC

Już wiadomo, że od 1 czerwca mieszkańcy Sochaczewa za wywóz śmieci zapłacą, nie jak dotychczas 19 złotych, lecz 23 złote. Decyzja o podniesieniu opłaty śmieciowej zapadła na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 8 maja, podęli decyzję o podwyższeniu opłaty śmieciowej. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 czerwca i wynosić miesięcznie 23 zł od osoby. Podjęta przez radnych decyzja, to finał kilkumiesięcznych prac związanych z nowymi zasady gospodarki śmieciowej na terenie Sochaczewa.

Cena optymalna

Te zaczęły się od ogłoszenia przetargu na wyłonienie firmy, która od maja tego roku do 30 czerwca 2021 roku ma zająć się wywozem odpadów komunalnych z terenu miasta.

Na przetarg wpłynęły dwie oferty złożone przez firmę Remondis – 15,98 mln zł oraz firmę Partner, dotychczasowego operatora, którego oferta opiewała na 9,28 mln zł. Dodajmy, że miejski samorząd przeznaczył na ten cel 8,83 mln zł. Jak było do przewidzenia, wybrano ofertę Partnera, bo ta nie przewidywała raptownej podwyżki opłaty śmieciowej, a jedynie wzrost ceny o 3 zł.

Dodajmy, że w przypadku przyjęcia propozycji firmy Remondis, miesięczna stawka za wywóz odpadów wzrosłaby do 36 złotych. Przyjmując ofertę dotychczasowego operatora, miasto nie tylko będzie mogło zrezygnować z dopłacania do wywozu odpadów. Tylko w ubiegłym roku przeznaczono milion złotych. Teraz te środki będzie można przeznaczyć na inne cele, chociażby na utwardzanie miejskich ulic czy remonty chodników. Zyska na tym także część mieszkańców Sochaczewa.

Ulgi zachowane

Otóż podwyższając stawkę śmieciową o 4 złote, czyli z 19 złotych do 23 złotych, udało się także zachować dotychczasowe ulgi w opłacie. A ta, przypomnijmy, wynosi pięćdziesiąt procent i mogą z niej korzystać sochaczewscy seniorzy oraz rodziny z najmniej trojgiem dzieci. Co oznacza, że będą oni płacili 11,50 złotego od osoby miesięcznie, czyli o 2 złote więcej niż dotychczas.

Mało tego, mający obowiązywać od 1 czerwca system gospodarowania śmieciami na terenie miasta – zatwierdzony przez radnych na tej samej sesji – przewiduje również ulgi dla tych właścicieli budynków, którzy zdecydują się na kompostowanie odpadów biodegradowalnych. W takiej sytuacji będą oni płacili miesięcznie 20 złotych od osoby. A gdy to seniorzy lub rodziny wielodzietne, opłata w tym przypadku wyniesie jedynie 10 złotych od osoby, czyli 50 groszy więcej niż do tej pory. Trzeba jednak zaznaczyć, że z możliwości kompostowania będą mogli skorzystać jedynie właściciele budynków jednorodzinnych.

Mniej śmieci

Może się również okazać, że miasto w ostatecznym rachunku zapłaci firmie Partner mniej za wywóz odpadów niż ta zażądała na początku. Otóż według nowych przepisów, samorządy są zobowiązane płacić firmom śmieciowym za faktyczną ilość wywożonych odpadów.

Dotychczas, i to w majestacie prawa, samorządy płaciły miesięczną, ryczałtową stawkę za tzw. wywóz. Inaczej mówiąc, firma mogła zażądać miesięcznie np. 100 tysięcy złotych za wywóz śmieci, choć faktyczny koszt ich zagospodarowania w tym i jej zysk wynosił 60 tysięcy złotych. Na szczęście ten ocierający się wprost o mafijne układy zapis, został zlikwidowany przez Sejm i obecnie miejski samorząd, podobnie jak inne w kraju, będzie stosował tak zwane rozliczenie powykonawcze, czyli płacił za faktyczną ilość odpadów zebranych z terenu Sochaczewa w ostatnim miesiącu.

A ile ich będzie – w tym tych najdroższych, czyli zmieszanych, których nie da się zagospodarować – zależy od nas. Bo to na nas spoczywa teraz obowiązek segregacji odpadów, które od 1 czerwca będziemy musieli dzielić na odpady zmieszane, metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady biodegradowalne. A ci, którzy tego nie będą robili, będą musieli płacić podwójną stawkę za wywóz śmieci, czyli zamiast 23 złotych zapłacą 46 złotych.

Przy okazji dodajmy, że podniesienie opłaty śmieciowej oraz obowiązek segregacji odpadów nie pociąga za sobą konieczności składania nowych deklaracji śmieciowych, chyba, że właściciel domu   zdecyduje się kompostować odpady biodegradowalne.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz