„ZA POLSKĘ WALCZYLIŚMY, ZA POLSKĘ UMIERAMY!”.

I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie podinsp. Marek Jabłoński wraz z komendantami sochaczewskiej straży pożarnej złożyli kwiaty przed Pomnikiem Poległych w Boryszewie. Mundurowi oddali hołd żołnierzom Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez niemieckiego agresora.

Dokładnie 22 września 1939 roku w Boryszewie, żołnierze Wehrmachtu rozstrzelali 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Powodem skazania na śmierć kilkudziesięciu wojskowych było fałszywe oskarżenie o zamordowanie niemieckiej ludności cywilnej w Bydgoszczy.

Wyrok został odczytany w języku niemieckim i polskim. W jego sentencji zapisano „mimo że wszyscy świadkowie Polacy zeznali, że baon nie brał udziału w „krwawej niedzieli” i że w tym czasie w ogóle nie był w Bydgoszczy, uznano na podstawie zeznań Niemca, podchorążego WP, że baon brał udział w mordowaniu cywilów Niemców, i w odwet za zamordowanie 5000 Niemców w Bydgoszczy, zostanie rozstrzelanych 50 żołnierzy tego baonu”.

Pięćdziesięciu wojskowych zostało rozstrzelanych w Boryszewie, który dzisiaj jest osiedlem Sochaczewa. Ich ciała wrzucono do zbiorowego grobu. W 1940 roku dokonano ekshumacji i pochowano na cmentarzu w Kozłowie Biskupim.

Wczoraj I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie podinsp. Marek Jabłoński wziął udział w uroczystości upamiętniającej zamordowanych żołnierzy. Polową mszę świętą odprawił ks. prałat Konrad Krupa.

Oddając hołd zamordowanym żołnierzom, podinsp. Marek Jabłoński i komendanci sochaczewskiej straży pożarnej złożyli wiązankę przed Pomnikiem Pamięci na którym uwieczniono ostatnie słowa jednego z żołnierzy skazanych na śmierć – „Za Polskę walczyliśmy, za Polskę umieramy!”

mł. asp. A. Dzik

Zdjęcia: Błażej Kaliński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz