Z Żelazowej Woli do Tokio.

W dobie pandemii kończy się w Tokio wielka wystawa poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Jest ona podsumowaniem stulecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Dla upamiętnienia tego faktu od 26 kwietnia do 28 czerwca w Nerima Art Museum w Tokio trwa wystawa „Chopin 200 lat portretów”.

Na tej wystawie nietypowa jest pisownia imienia Chopina. Zamiast Fryderyk w polskiej pisowni jest Friederik, używany w japońskiej notacji Kana.

Japończycy tradycyjnie od lat z wielką estymą odnoszą się do osobowości i twórczości Fryderyka Chopina. Wystawa, to nie tylko portrety, ale też część eksponatów, które trafiły do Tokio z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Sporo z nich eksponowanych jest w Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, jak choćby niektóre rękopisy kompozytora, czy portrety rodzinne. To ponad 200 eksponatów.

Japończycy poza eksponatami z Żelazowej Woli i Warszawy ściągnęli do Nerima Art Museum okazy z holenderskiego Muzeum Dordrechtu oraz z własnych kolekcji. Te ostatnie to efekt zbiorów z ostatnich lat. Wśród przedmiotów bezpośrednio związanych z kompozytorem i zarazem najcenniejszych obiektów znajdą się rękopisy muzyczne, korespondencja. Unikalnym eksponatem jest dzwonek w kształcie figurki bożka Hoteia, należący do kompozytora, odlewy maski pośmiertnej i dłoni Chopina.

Wystawa składa się z pięciu części, w których przedstawione są kolejno. Pierwsza część przedstawia życie Chopina w Warszawie i Paryżu, wizerunki kompozytora oraz prace obrazujące jego muzykę od XIX wieku po czasy współczesne.

Ciekawym ujęciem jest postać kompozytora w japońskiej mandze, czyli typowym japońskim komiksie. Osobnym działem jest syntetyczna historia Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W tej części zaprezentowana została bogata kolekcja plakatów reklamujących koncerty konkursowe.

Wiele z prezentowanych prac – szczególnie portretów kompozytora ‒ nie było dotąd eksponowanych, więc ekspozycja jest oblegana od pierwszego dnia i to pomimo licznych zakazów i trwającej pandemii. Organizatorzy przewidzieli wiele rabatów dla dzieci i seniorów, którzy mogą oglądać wystawę bezpłatnie.

Organizatorem wystawy jest Nerima Ward Museum (Nerima Ward Cultural Promotion Association) oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wspierają je Ambasada RP w Japonii i Japońskie Towarzystwo Chopinowskie. Przed wejściem uczestnikom mierzono temperaturę i stosowano wymogi sanitarne (maska, sterylizacje), wymagany był dystans i określony czas pobytu przy zwiedzaniu.

BN

Fot. Nerima Ward Museum

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz