Z ulic do parków i donic.

fot.pixabay
Kanalizacja zbierze wodę z miejskiego odcinka ulicy Płockiej i części ulicy Łowickiej, skieruje ją do nowego zbiornika retencyjnego, a potem deszczówka posłuży do podlewania terenów zielonych. Ponad kilometr sieci ma powstać jeszcze w tym roku.

Największą tegoroczną inwestycją miasta, na którą wydzielono w budżecie ponad 10,4 mln zł, będzie dokończenie prac związanych z odwodnieniem trzech ulic na terenie dawnego Chemitexu oraz budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Płockiej i Łowickiej. Wszystkie są częścią dużego projektu pod nazwą „Rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta” składającego się z ośmiu elementów. Samorząd zabiera się właśnie za dwa ostatnie kompnenty, czyli odwodnienie rejonu ulicy Płockiej. Na oferty firm zainteresowanych kontraktem czeka do 13 stycznia.

Ponad kilometr sieci
Plan zakłada, że w trójkącie między ulicami Chełmońskiego, Rolniczą a Stacją Uzdatniania Wody przy ul. Płockiej łącznie ułożone zostanie 1090 metrów kanalizacji deszczowej o przekrojach do 20 do 60 cm. Powstanie kilkanaście studni i wpustów deszczowych.
– Tam gdzie projektowana sieć przebiega pod nowym asfaltem, ułożonym w 2016 roku w ramach kompleksowego remontu mostu na Bzurze, wykonawca zastosuje metodę bezwykopową, czyli przewiert lub mikrotuneling. W tej technologii, nienaruszającej jezdni, rury ułożone będą na odcinku ok. 70 metrów – uspokaja wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.

Zbiornik retencyjny
Na końcu sieci znajdzie się szczelny zbiornik retencyjny o wymiarach 16 na 8,7 m oraz głębokości 3,33 m. Powstanie na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Płockiej i pomieści aż 334 m3 wody. Zanim deszczówka trafi do zbiornika, przepłynie przez osadnik piasku oraz separator substancji ropopochodnych. Zgromadzony zapas w suche dni pomoże w utrzymaniu zieleni miejskiej.
– Park przy ul. Traugutta to hektar terenów zielonych, park przy szkole muzycznej ma ponad trzy hektary, kolejne dwa tysiące metrów kwadratowych zajmuje zielona kurtyna przy ul. Olimpijskiej. Jeśli doliczymy do tego ponad 550 donic z kwiatami, to do skutecznego podlania wszystkich roślin potrzeba ok. 210 m3 wody – wylicza wiceburmistrz.
Jeśli uda się wyłonić wykonawcę prac, zbiornik i deszczówka powstaną do końca października br.

Projekt na półmetku
„Rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta” to aż osiem elementów. W jego ramach pod koniec 2019 roku zakupiono samochód do utrzymania zieleni miejskiej, w 2020 zbudowano kanalizację deszczową, wylot do Utraty oraz zbiornik retencyjny w Chodakowie.
– Obecnie trwają prace na terenie Chemitexu, gdzie powstaje odwodnienie ulic Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej. Do jesieni te drogi zyskają także nową nawierzchnię – przypomina Dariusz Dobrowolski.
W przypadku Chemitexu głównym celem, jaki postawił sobie ratusz, jest ożywienie gospodarcze tego obszaru, a dobry dojazd do działek przeznaczonych pod nieuciążliwą produkcję, usługi, magazyny czy biura, to dziś podstawowa sprawa. Pierwsze efekty działań miasta już widać. Ostatnio jeden z lokalnych portali pisał, że sieć DINO planuje budowę sklepu przy ul. Włókienniczej, tuż przy bramie wjazdowej do Chemitexu. Kto wie, może za DINO pójdą następni przedsiębiorcy, bo działek pod inwestycje tam nie brakuje.

Przebudowa ulicy i skrzyżowania
Na zagospodarowanie wód opadowych samorząd zdobył dofinansowanie z NFOŚiGW, ale UM liczy jeszcze na dotację na przebudowę samej ulicy Płockiej. W planach jest wymiana jej nawierzchni, budowa ścieżki rowerowej, chodników po obydwu stronach jezdni oraz przebudowa skrzyżowania, by miłośnicy jednośladów bezpiecznie wjeżdżali na już istniejącą ścieżkę na moście. Zaprojektowano też wysepki dla pieszych i nową sygnalizację świetlną. Podobny zakres prac przewidziano na 120 metrowym odcinku ulicy Łowickiej, sięgającym do ulic Rolniczej i Lubiejewskiej. Tam też ma być wymiana asfaltu i nowa ścieżka dla rowerów. Stosowny wniosek trafił do wojewody mazowieckiego przydzielającego dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, jednak na razie nie opublikowano listy projektów mogących liczyć na rządowe wsparcie. Rządowa dotacja może pokryć od 50 do 80 procent wartości zadania.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz