Z pasją i humorem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie zaprosiła 7marca na spotkanie autorskie z Aldoną Latosik, poetką i pisarką spod Poznania. Choć publiczność do Kramnic Miejskich nie przybyła zbyt tłumnie to wrażeń nie brakowało i wieczór dostarczył wielu wzruszeń.

Pisać zaczęłam już jako nastolatka. Zwykle wiele dziewcząt chłopców przelewa wtedy na papier swe uczucia i doznania. To, co cieszy i boli. Często wtedy łatwiej pisać o swej pierwszej miłości, rozstaniach i rozterkach niż wyznawać to bezpośrednio. Potem przerwałam pisanie, zajmując się pracą oraz rodziną. Wróciłam do niego po wielu latach – wspomniała w czasie wieczoru autorskiego Aldona Latosik.

Z zawodu jest księgową, ale to nie rachunkowość była dla niej najważniejsza. Jak przyznała publiczności zawsze coś w jej duszy grało. I teraz nie potrafi już żyć bez pisania.

– Skąd czerpię tematy do swych utworów? Z życia, które mnie otacza i notuję te wrażenia. Robię notatki na świstkach papieru, w telefonie, na serwetkach, kwitach, na czym się da. Muszę, bo już jestem w tym wieku, że pamięć jest ulotna i nie chcę zgubić tego, co dla mnie ważne – dodaje artystka.

Na wieczorze zaprezentowała bardzo bogaty przekrój swej twórczości. To nie tylko wiersze, ale też opowiadania, głównie autobiograficzne nowele, bajki dla dzieci i dorosłych, piosenki – tu szczególnie podobała się ta o poznańskich pyrach. Zachwyciła też pięknymi, bardzo ciepłymi kolędami. Podobały się także jej utwory satyryczne, w których autorka wykazała się sporą dozą humoru i autoironii.

Przez lata Aldona Latosik pisała do szuflady. Dopiero wtedy, gdy zajęła się wnukiem zdecydowała się ujawnić swą twórczość. I to właśnie wnuk był adresatem jej bajek, a teraz jest najwierniejszym fanem jej twórczości. Jest autorką 11 książek oraz współautorką około 60 antologii, w tym wielu międzynarodowych. Jej wiersze dla dzieci są bardzo cenione przez polonię zagraniczną. Algona Latosik jest członkiem SAP w Warszawie, Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno – Literackiego w Krakowie, Poznańskiego Towarzystwa Artystów, Autorów i Animatorów Kultury.

W trakcie spotkania wystąpił Fabian Filipiak, który zagrał klasyczne i sentymentalne utwory, tworząc piękną oprawę całego wieczoru.

Organizatorami wieczoru były Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie oraz Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz