Wyzwania dla gospodyń

fot. KGW z Budek Piaseckich

W bieżącym roku czeka gospodynie wiejskie moc pracy i nowych wyzwań. Jednym z najpoważniejszych jest konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwa Regionów”. W zeszłym roku, z powodu pandemii, konkurs się nie odbył. W tym roku zdecydowano się, że będzie zorganizowany, ale w zupełnie nowej odsłonie. Gospodynie mogą też starać się o dofinansowanie na swoją działalność z budżetu województwa mazowieckiego.

Wzorem innych konkursów organizatorzy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie zdecydował się przygotować konkurs w formie online.

Estetyka i pomysł

– To co prawda namiastka prawdziwego konkursu kulinarnego, bo można tylko obejrzeć przygotowane potraw, ale nie spsób ocenić ich smaku, który w tym przypadku jest chyba najważniejszy. Jednak to będzie dla nas spore wyzwanie przygotowanie takiej prezentacji multimedialnej – mówi jedna z pań działających w kole gospodyń wiejskich na terenie gminy Sochaczew.

Inne koła z powiatu sochaczewskiego też deklarują, że wezmą udział w rywalizacji, choć mają obiekcje, czy ta nowa formuła nie ograniczy ich konkursowych zmagań. Jak twierdzi jedna z mieszkanek gminy Nowa Sucha, trzeba będzie uruchomić umiejętności i talenty plastyczne, by potrawy prezentowały się okazale i miały szanse na laury.

­„Zaczynamy już przyjmowanie zgłoszeń do największego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwy Regionów”. Jury będzie oceniać pomysł na potrawę regionalną oraz jej prezentację w formie krótkiego filmu wideo” – informują organizatorzy.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. W ubiegłych latach „Bitwa Regionów” cieszyła się ogromną popularnością. W piątej, ostatniej edycji w 2019 roku uczestniczyło prawie 800 kół gospodyń wiejskich z całej Polski.

W tym roku organizatorzy liczą na rekordową ilość zgłoszeń i prezentacji kulinarnych tradycji z całej Polski. Finał zaplanowany jest na jesień. W tym roku pula nagród wyniesie ponad 35 tys. złotych. Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

­– Na pewno zdecydujemy się na start, jak w innych konkursach. Chcemy podtrzymać naszą dobrą, konkursową passę. Pomysłów nam nie brak i zapału też – informują panie z KGW Kreatywni.

Pieniądze dla aktywnych

W bieżącym roku Koła Gospodyń Wiejskich mogą również starać się o dotacje z budżetu województwa mazowieckiego. Jest o co zawalczyć. Ogólna pula na KGW to 2,5 mln złotych. Na jeden wniosek przypada maksimum 5 tys. złotych. Samorząd województwa mazowieckiego ogłosił już nabór wniosków dla KGW i innych organizacji działających na rzecz rozwoju lokalnych społeczności na Mazowszu. Zgłoszenia są przyjmowane do 16 kwietnia. Trzeba jednak wszystko dokładnie i starannie sobie przemyśleć, gdyż jedna organizacja może złożyć tylko jeden wniosek.

Uzyskane dofinansowanie musi być w całości przeznaczone na zakupy. Środki finansowe można przeznaczyć na sprzęt i artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt multimedialny czy też stroje ludowe. Wszystko zależy od pomysłowości wnioskodawców. Jednak w zgłoszeniu trzeba dokładnie wykazać, w jaki sposób zakup danych sprzętów przyczyni się do rozwoju organizacji i możliwości jej działania na rzecz lokalnej wspólnoty. Najważniejszym w tym wszystkim dla KGW jest, że składając wniosek o dotację nie trzeba mieć one żadnego wkładu własnego.

­– To bardzo korzystne dla nas, bo dzięki tym dodatkowym środkom będziemy mogły lepiej działać w naszym środowisku i zorganizować jeszcze więcej imprez i wydarzeń lokalnych. W tym przypadku tych w wersji online. Chcemy zakupić sprzed multimedialny, gdyż nie wiadomo, jak szybko będzie możliwość tradycyjnych spotkań, a nie chcemy tracić łączności z naszymi mieszkańcami. Chcemy zarażać ich swymi pomysłami – wspomina jedna z mieszkanek Kąt

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz