Wystawa pełna muzyki.

W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli w sobotę, 4 lipca odbył się wernisaż wystawy „Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz”. Wystawa prezentuje 34 spośród ponad 300 prac artysty zainspirowanych twórczością Fryderyka Chopina.

Cykl „Chopinowi”, Jerzy Duda Gracz namalował w latach 1999–2003, odwiedzając 92 miejscowości w poszukiwaniu pejzaży najbliższych jego rozumieniu muzyki Chopina. Tak więc w trakcie tej podróży po Polsce powstał monumentalny cykl poświęcony kompozytorowi. Dodatkowo Jerzy Duda Gracz studiował korespondencję, rękopisy i literaturę poświęconą Fryderykowi Chopinowi oraz słuchał utworów w wykonaniu Janusza Olejniczaka. Powstało 313 prac poświęconych wszystkim kompozycjom Chopina. Prezentowane na wystawie Preludia, Pieśni i Etiudy zostały wykonane techniką mieszaną – tempery z akwarelą. Motywem łączącym wszystkie prace jest pejzaż – potraktowany często symbolicznie, przy użyciu barw ograniczonych do odcieni szarości, brązu i błękitu, obrazy zamglone i pełne niedopowiedzeń, co stawia odbiorcę wobec emocji i pozwala na indywidualny odbiór poszczególnych prac.

„Mnie zawsze inspirowała wyłącznie Polska. Ja jestem nieuleczalnie chory na Polskę. Cykl chopinowski to nie ilustracje, lecz inspiracje. Podjęcie próby przełożenia dźwięków na barwę, to także złożenie hołdu ukochanemu kompozytorowi” – powiedział swego czasu Jerzy Duda Gracz.

Całość uzupełnia autoportret artysty z 1986 roku wykonany w konwencji obrazów poświęconych Chopinowi oraz paleta i pędzle pochodzące z pracowni malarza. Te zaś wzbudzały ogromne zainteresowanie przybyłych na wystawę gości.

Wernisaż poprzedził Recital Chopinowski w wykonaniu Adama Kałduńskiego. W trakcie otwarcia ekspozycji Marta Tabakiernik, kustoszka Muzeum Fryderyka Chopina i Iwona Strzelewicz-Ziemiańska, kuratorka wystawy, opowiedziały o historii wystawy i jej kontekstach, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie w tak szczególnym czasie, jakim jest trwająca pandemia. Wejście odbyło się w rygorze sanitarnym – w maskach. Ekspozycja już w pierwszym dniu prezentowania wzbudziła ogromne zainteresowanie. Obejrzało ją około 150 osób.

– Wybierając się na czynną do 31 października wystawę, warto mieć ze sobą telefon i słuchawki. Przy każdym obrazie znajduje się kod, który po zeskanowaniu przekieruje zwiedzającego do odpowiedniego utworu Chopina. Można, więc jednocześnie oglądać obraz i słuchać muzyki, która zainspirowała jego powstanie – wspomniała kuratorka wystawy.

Organizatorami ekspozycji są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Muzeum w Żelazowej Woli.

BN

Fot. Jakub Mozolewski (Muzeum ŻW)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz