Wyruszają na drogi krzyżowe.

Fot. UG Teresin
Reklamy

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest pomysłem ks. Jacka Wiosny Stryczka i mężczyzn z Męskiej Strony Rzeczywistości. Organizowana jest na terenie różnych polskich diecezji od 2009 roku. W Sochaczewie pierwsza edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej odbyła się w 2015 roku i odtąd organizowana jest co roku. W tym roku EDK organizują też w gminach Teresin i Rybno. Tegoroczna wędrówka krzyżowa przebiega pod hasłem „Rewolucja pięknych ludzi”.

Sochaczewska edycja EDK rozpoczyna się w piątkową noc, w tygodniu poprzedzającym Triduum Sacrum, a to przypada na 19 marca. Również w tym samym dniu na swoje krzyżowe trasy wyruszą mieszkańcy gmin powiatu sochaczewskiego. Początek sochaczewskiej trasy w kościele św. Józefa robotnika w Chodakowie o godzinie 19.00.

Nocny marsz w puszczy

„Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście 40 kilometrów nocą, w samotności i skupieniu. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Teraz to za mało. Nie chodzi o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem. Od dzisiaj miarą nie są kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku, czyli piękno” – tak zachęcają organizatorzy pieszej wędrówki.

W Chodakowie Droga Krzyżowa rozpocznie się krótką indywidualną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Potem chętni wyruszą na trasę.

Biegnie ona szlakami Kampinoskiego Parku Narodowego.

„Pokonujemy ją nocą, w całkowitym milczeniu. Rozważania stacji drogi krzyżowej, mapa i zapisy są dostępne na stronie edk.org.pl dla uczestników” – informują organizatorzy.

W tym roku są dwie trasy. Zielona – Matki Boskiej Radosnej, pod Patronem św. Józefem, licząca 43 km, która biegnie przez tereny Kampinoskiego Parku Narodowego. Kończy się w Sanktuarium Matki Bożej Radosnej Opiekunki Przyrody w Nowinach. Natomiast Trasa Czarna – św. Teresy, której patronuje św. Teresa od dzieciątka Jezus, dużo dłuższa, gdyż liczy 65 km. Zaczyna się i kończy w Sochaczewie. Również ona biegnie przez tereny Kampinoskiego Parku Narodowego.

Organizatorzy EDK zachęcają do zaopatrzenia się przed wyprawą w odpowiednie pakiety do pobrania w sieci – sklep.edk.org.pl/…/32-pakiet-uczestnika-edk.html. Będą one również w sprzedaży stacjonarnej tuż przed drogą krzyżową. Dodatkowo zalecane jest zainstalowanie aplikacji EDK na telefon edk.org.pl/aplikacja.

W gminach też ruszają

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Niepokalanowie odbędzie się, podobnie jak w całym kraju, 19 marca. To ciekawa propozycja indywidualnych rekolekcji wielkopostnych. Nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Jej ideą jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła i przekształcenie w pieszą, nocną indywidualną wędrówkę – informują zakonnicy z Niepokalanowa.

EDK w gminie Teresin rozpocznie się przed Bazyliką. Na początek odbędzie się tam msza św. o godzinie 20.00, a po niej wędrowcy ruszają na szlak po gminie. W zeszłym roku EDK miała odbyć się 27 marca, ale ze względu na pandemię covid-19 i wprowadzone obostrzenia, została odwołana. Pątnicy na szlak ruszyli dopiero 18 września. Patronowała im wtedy myśl przewodnia: „Droga Przebaczenia – Od zranienia do uzdrowienia”.

Tegoroczna trasa liczy ponad 43 km. Zakończenie wędrówki również przed świątynią w Niepokalanowie. Jak zaznaczają zakonnicy, nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, ale dobrze być ogólnie sprawnym fizycznie. Szlak nie jest forsowny, ale trzeba przygotować się na trudy 9-12 godzin nocnej wędrówki w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Potrzebna jest odwaga i zwykła odzież turystyczna stosowna do aury, a to zawsze jest wielką niewiadomą. Należy pamiętać o dobrych i wygodnych butach, nieprzemakalnej kurtce oraz prowiancie na drogę. Trzeba ze sobą wziąć też krzyż. To spotkanie z Bogiem w czasie nocnej wyprawy, w czasie której w milczeniu rozważamy mękę i śmierć Jezusa – dodają ojcowie organizujący EDK.

Również na szlak krzyżowy ruszą mieszkańcy z gminy Rybno. Tam EDK rozpocznie się już o godzinie 18.30 mszą św. Potem zaplanowany szlak liczący 32 km. Wędrówka rozpoczyna się i kończy się przy kościele św. Bartłomieja. Jest on również patronem tej wyprawy. Zakup pakietów z rozważaniami, zapisy i wszelkie szczegóły na www.edk.org.pl. Mapy z przebiegiem i opisem trasy rozdawane będą pod kościołem po mszy, a przed wyruszeniem na szlak.

Czy jednak pątnicy wyruszą na trasę EDK, nie wiadomo. Na razie nie ma informacji o odwołaniu, bądź przeniesieniu EDK na inny termin.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz